ie Luchtvaartregiment De balans van de eerste 'ontmoetingen' met de vijand op deze morgen was onge twijfeld in het voordeel van de ie Ja.V.A., hetgeen uit de volgende vergelijking blijkt Eigen verliezen: Twee Fokker-D XXI vliegtuigen, genummerd 223 en 241, benevens één dode (wachtmeester J. van Zuylen) Vijandelijke verliezen: Met zekerheid één Junkers-Ju 88, vier Messersmitt-Bf 109 jagers, enige doden en één krijgsgevangen officier-vlieger. Voorts werden nog twee Messerschmitt-Bf 109 jagers ernstig beschadigd. In het nadeel van de Nederlanders was echter, dat hun verliezen aan vliegtuigen niet te vervangen waren. Geen der Nederlandse vliegers was gewond, maar alle uit de strijd teruggekeerde toestellen waren doorzeefd met 20 mm projectielen. Het toestel van Van Overvest (219) had een schot van een dergelijk projectiel in zijn instumentenbord gekregen en het vliegtuig van Huddleston Slater (214) had een stukgeschoten wiel en werd daarom ter reparatie ondergebracht in hangar 'Zuid'. Het vliegend materieel zag er allertreurigst uit, maar er werd onmiddellijk met de reparatie begonnen, waarbij het technisch personeel van de Marine Luchtvaartdienst flink meehielp. Tegen 5.30 waren er dan ook weer vier D XXI'n vlieg- en gevechtsgereed. Zij werden in opdracht van kapitein Schmidt Grans gereed gemaakt voor een volgende vlucht. Voorts werd onmiddellijk een aanvang gemaakt met de herstelwerkzaamheden aan de andere toestellen, die veel zwaarder beschadigd waren dan de eerstge noemde vier. Om 6.15 werd een patrouille van twee D XXI'n uitgestuurd met de opdracht: 'Waarschuwen tegen aanvallen en - zo mogelijk - de aanvallende vijandelijke vliegtuigen onderscheppen'. Deze patrouille was als volgt samengesteld Fokker-D XXI, no. 234. res. 2e It -vl. B. van der Stok, commandant Fokker-D XXI, no. 240. res. 2e lt.-vl. J. Tuininga Even na 7.00 ontving kapitein Schmidt Crans van de C.-Lvd. het telefonisch be richt, dat hij er rekening mee diende te houden, dat zijn afdeling het vliegkamp De Kooy zou moeten ontruimen om plaats te maken voor een onderdeel van de R.A.F. In verband daarmee werd de uitgestuurde patrouille kort daarop door de comman dant teruggeroepen. 169

NIMH | 1970 | | pagina 183