ie Luchtvaartregiment Omstreeks 8.00 vielen voor de derde maal enige Me's 109 en Me's x 10 het vlieg kamp aan. De vijand beschoot met zijn boordkanonnen alle op de grond staande vliegtuigen van de ie Ja.V.A. en van de M.L.D. Alle D XXI'n werden opnieuw ernstig beschadigd, terwijl luitenant Huddleston Slater werd gewond en naar een hospitaal moest worden vervoerd. Om 8.47 ontving de C.-Lvd. bericht van het ge beurde. Van de negen overgebleven D XXI'n bleken er zeven nog te kunnen worden her steld. Twee werden afgeschreven, nl. de nos. 214 (in hangar Zuid) en 233. Zij zouden worden gesloopt om de overige zeven met hun onderdelen weergevechtsge- reed te kunnen maken. Opnieuw toog het technisch personeel van de ie Ja.V.A., bijgestaan door hun collega's van de M.L.D., aan het werk om de zeven nog te re pareren D XXI'n weer vlieg- en gevechtsgereed te maken. Juist toen vier gevechtsgerede toestellen waren bemand om even over 12.00 te starten voor een vlucht naar het hulpvliegveld Buiksloot, dat hun nieuwe basis zou worden, vielen enige Me's 11 o opnieuw het vliegpark aan, thans ook met brand bommen. De 234 (Van der Stok) werd in brand geschoten. De vlieger zag kans on gedeerd uit het toestel te komen, voordat het uitbrandde. Ook hangar 'Zuid' met de zich daarin bevindende vliegtuigen, t.w. de Fokker-C IX, no. 665 en de Fokker- D XXI jagers, genummerd 214 en 237, ging in vlammen op. De nu nog overgebleven vliegtuigen, de nos. 218, 219, 221, 240, 242 en 244 (zoals bekend, werd de 233 gesloopt) werden alle zwaar beschadigd, zodat omstreeks 12.30 de gehele ie Ja.V.A. volledig was uitgeschakeld. Bij de brand van hangar Zuid ver brandde ook het archief, waaronder alle personeelsbescheiden van de ie Ja.V. A. Bijna al het personeel verloor zijn militaire uitrustingenzijnpersoonlijkeeigendom men. Ondanks al deze tegenslagen kon de C.-ie Ja.V.A. tegen 13.00 aan de C.-Jacht- groep berichten, dat weldra twee D XXI'n weer gevechtsgereed zouden zijn. Om streeks diezelfde tijd meldde hij ook, dat men van marinezijde van plan was het marinepersoneel en het marine-materieel van het vliegkamp te verplaatsen naar het hulpvliegveld Middenmeer. Kort daarop besliste de C.-Lvd. dat de restanten van de ie en van de 2e Ja.V.A. moesten worden samengevoegd tot één afdeling, met als standplaats Schiphol. Om 14.00 werd echter nader bepaald, dat alle D XXI'n - voor een betere verspreiding van het vliegend materieel - zouden worden gestationeerd op het hulpvliegveld Buiksloot, hoewel dit hulpvliegveld reeds eerder ter beschikking was gesteld van de Royal Air Force Dank zij de uitstekende prestaties van de monteurs van de ie Ja.V.A. en van de M.L.D. waren in de loop van de middag van 10 mei inderdaad twee D XXI'n weer vlieggereed. Er werden twee vliegers aangewezen en deze kregen tegen de avond 170

NIMH | 1970 | | pagina 184