ie Luchtvaartregiment Op xo mei werd het hulpvliegveld Buiksloot door de O.L.Z. ter beschikking ge steld van de R.A.F. en in verband daarmede kreeg de C.-Vg.H. op genoemde da tum om 8.22 opdracht om de op het landingsterrein geplaatste versperringen te laten verwijderen. Dit werk werd uitgevoerd door gehuurde burgerwerkkrachten. Het wegrollen van de zware putringen vergde veel tij d Om 15.30 meldde de C.-Vg.H. dat op het hulpvliegveld een landingsstrook was vrijgemaakt ter breedte van 200 m en dat met man en macht werd gewerkt aan het weer voor gebruik geschikt maken van het overige deel van het landingsterrein. Om 19.30 wees de C.-Lvd., die achteraf toch de voorkeur gaf aan het vrijhouden van Buiksloot t.b.v. de R.A.F., het hulpvliegveld Boschplan1 aan als de standplaats voor de gecombineerde ie en 2e Ja.V.A. De reeds op Buiksloot aanwezige D XXI'n moesten dit veld derhalve onmiddellijk verlaten. Het bleek echter, dat de versper ringen op het hulpvliegveld Boschplan niet waren verwijderd. De C.-Lvd. vernam om 20.20, dat de C.-i Lv.R. opdracht had gegeven voor het vrijmaken van het landingsterrein, doch dat de commandant van het betrokken bewakingsdetache ment had geweigerd aan dit bevel gevolg te geven, aangezien hem de order bekend was, dat alle versperde luchtvaartterreinen binnen het gebied van de Vesting Hol land versperd moesten blijven. Toen de C.-Lvd. daarop de bemiddeling inriep van de C.-Vg.H., kreeg hij de toezegging dat zo spoedig mogelijk enige startbanen zouden worden vrijgemaakt. Door dit gebrek aan coördinatie konden de D XXI'n niet vertrekken naar het hulpvliegveld Boschplan. Op 11 mei meldde de C.-1 Lv.R. om 115, dat op Boschplan een landingsstrook was vrijgemaakt ter lengte van 500 en ter breedte van 60 m en dat het terrein in goede staat verkeerde. De C.-Lvd. bracht in de bestaande toestand echter geen verande ring meer, zodat Buiksloot bleef gehandhaafd als vliegpark voor de gecombineerde ie en 2e Ja.V.A. In de namiddag van 10 mei ontving kapitein P. Verschoor, commandant van de in Amsterdam gelegerde 5e Compagnie Politietroepen, van de Garnizoenscomman dant de opdracht een sectie van zijn compagnie te zenden naar het hulpvliegveld Boschplan, ter versterking van de bewaking van dit veld. Kort daarop volgde een gelijksoortig bevel met betrekking tot het vliegpark Buiksloot. Om 20.00 kreeg hij van de Garnizoenscommandant opdracht zich met de twee overgebleven secties te begeven naar Buiksloot en ter plaatse het bevel op zich te nemen over de vliegparkverdediging. Na zijn aankomst aldaar bevonden zich op dit vliegpark derhalve vier secties, die met de bewaking waren belast. Kort na het invallen van de duisternis arriveerde kapitein Verschoor in Buiksloot. 1 Dit hulpvliegveld was aangelegd tijdens de mobilisatie en was gelegen ten oosten van het munitie magazijn bij het vliegpark Schiphol. 173

NIMH | 1970 | | pagina 187