ie Luchtvaartregiment Fokker-D XXI, no. 224. res. sergt.-vl. B. de Geus Fokker-D XXI, no. 229. res. sergt.-vl. F.C.H. Looyen Fokker-D XXI, no. 239. res. sergt.-vl. J. Roos Via Haarlem, Schiphol en 's-Gravenhage werd gevlogen in de richting van Gouda. Tussen 's-Gravenhage en Gouda ontmoetten zij een Junkers-Ju 52. Sluyter dook er het eerst op, maar voor hij zijn aanval goed had ingezet, werd zijn voorruit door schoten, waarbij hij aan een arm werd gewond, wat hem dwong de aanval af te breken. Verschillende malen doken achtereenvolgens ook de overige jagers op het van Ockenburg terugkerende Junkers-transportvliegtuig. Toen luitenant Ples- man voor de laatste maal op het vliegtuig neerdook, gaf de vijandelijke machine de strijd op en maakte bij Stolwijk een noodlanding, waarbij de negen inzittenden gevangen werden genomen. Met een zuidelijke omweg langs de Hollandse IJssel keerde de formatie terug. Ter hoogte van Ouderkerk a/d IJssel werd reserve sergeant-vlieger F.C.H. Looyen (229) die enigszins was achtergebleven, door Duitse jagers aangevallen en neergeschoten, waarbij hij met zijn vliegtuig neerstortte in de Hollandse IJssel. Het vliegtuig werd vernield en hijzelf sneuvelde. Helaas werd dit voorval door de andere vliegers niet opgemerkt. Luitenant Sluyter en sergeant De Geus landden op Schiphol, terwijl luitenant Plesman en sergeant Roos weer op Ruigenhoek terugkeerden. Na op Ruigenhoek benzine en munitie te hebben ingenomen, startten laatsgenoemden voor een nieuwe patrouillevlucht (hun vierde vlucht) naar Katwijk, waar zij Duitse tegen standers in de lucht aanvielen en de Duitse vliegtuigen onder vuur namen, die op het strand bij Katwijk waren geland. Daarna keerden zij terug naar Schiphol. Luitenant H.B. Sitter die nog voor 4.00 als eerste van zijn patrouille was gestart, wachtte eerst enige tijd op zijn patrouillegenoten, die echter niet in staat bleken direct na hem te starten. Hij ontmoette toen drie van west naar oost vliegende He's ui, waarop hij enige aanvallen deed tot zijn munitie was verschoten. Hij slaag de er echter niet in de bommenwerpers hun verband te doen verbreken. Bij zijn eerste aanval ontving hij vuur uit zes mitrailleurs. Hij keerde terug naar Schiphol om zijn munitie- en benzinevoorraad aan te vullen. Omstreeks 10.00 startten luitenant Bodaan en sergeant De Geus voor de derde maal. Zij ontmoetten een van N.W. naar Z.O. vliegend escadrille van drie He's 111, die blijkbaar het vliegpark wilden aanvallen. De toestellen vlogen - op het zien van de *79

NIMH | 1970 | | pagina 193