ie Luchtvaartregiment Duitse jagers niet gezien. Toen er echter een Me 109 in de nabijheid uit de wolken tevoorschijn kwam, schoot hij zijn vier mitrailleurs op dit toestel leeg. Het Duitse vliegtuig werd zwaar getroffen, maar Plesman heeft het niet zien neerstorten. Hij is via 's-Gravenhage alléén teruggekeerd naar Schiphol. Ook sergeant De Geus, die wel aan het gevecht had deelgenomen, is alléén teruggevlogen naar Schiphol. Luitenant Sitter raakte voor Rotterdam het verband met de andere vijf jagers kwijt. Daarom besloot hij bij Waalhaven het laatste deel van de opdiacht uit te voeren. Hij nam daartoe een in de noordwestelijke hoek van het landingsterrein staande Ju 52 onder vuur. Toen hij op ongeveer 50 m hoogte over zijn doel vloog, vielen juist de Nederlandse bommen op het restaurant en de hangars en zag hij de T V'n de thuisvlucht aanvaarden. Hij probeerde toen onmiddellijk in hun richting hoogte te winnen. Toen hij nog ongeveer 600 m achter hen was en een 100 m lager, werden de T V'n juist aangevallen door een zestal Me's 109. Deze schoten - zoals bekend is - twee T V'n, de nos. 854 en 862 neer. De T V, no. 856, wist te ontkomen door gebruik te maken van het aanwezige wolkendek. Luitenant Sitter viel nu één van de terugkerende Me's aan. Er ontstond een kringen gevecht, waarin hij in zijn tweede 'ronde' de Messerschmitt boven Beierland wist neer te schieten. Daarna kon hij ontkomen aan twee andere Duitse jagers. Hij keer de wegens munitiegebrek naar Schiphol terug. Onderweg werd hij nog door een Me 110 aangevallen, maar hij kon een gevecht ontgaan. Sergeant Steensma (239) die niet veel ervaring had met de D XXI, maar toch vrij willig het toestel van sergeant Roos voor deze vlucht had overgenomen, had de andere jagers al gauw uit het oog verloren. Hij was dan ook alleen toen hij boven Waalhaven aankwam. Hier viel hij zonder succes een He 111 aan, maar werd op zijn beurt zelf aangevallen door drie van de aanval op de T V'n terugkerende Me's 1091. Hij zag kans er twee te treffen, maar werd daarna zelf door de derde hevig onder vuur genomen. Nadat hij zich aan het gevecht had weten te onttrekken, keer de hij eveneens alleen vliegend naar Schiphol terug. Bij aankomst aldaar bleek zijn vliegtuig zo te zijn beschadigd2, dat herstelling onmogelijk was. Het werd daar om verbrand. Daarmee was het materieelverlies van de 2e Ja.V.A. gestegen tot vier vliegtuigen. Het vermoedelijk verlies hiertegenover van de vijand was vier a vijf vliegtuigen. Zoals reeds eerder is vermeld, besloot de C.-Lvd. in de loop van 10 mei de ie en de 2e Ja.V.A. tot één afdeling te verenigen en deze te stationeren op het hulpvliegveld Buiksloot. Omstreeks 14.00 ontving de C.-2e Ja.V.A. opdracht tot de verplaatsing naar de nieuwe standplaats en om 16.00 vertrokken de vijf resterende D XXI n 1 Met de andere drie is luitenant Sitter in gevecht geweest. 2 O.m. waren de remklappen, de remmen en het staartwiel vernield. 181

NIMH | 1970 | | pagina 195