ie Luchtvaartregiment Hiertoe wees hij de volgende patrouille aan Fokker-D XXI, no. 212. res. 2e lt.-vl. A.M. van de Vaart, commandant Fokker-D XXI, no. 218. res. sergt.-vl. C.Ch. Steensma Fokker-D XXI, no. 244. wachtmeester-vlieger W. Hateboer De drie jachtvliegtuigen startten om 6.25 van Buiksloot. De afspraak was, dat de twee G V'n tegelijkertijd van Ruigenhoek zouden starten en dat beide escadrilles elkaar halverwege Buiksloot en Ruigenhoek zouden treffen. Inderdaad was één der GV'n, no. 639 (Enckevort-Woensdregt), die de wegen en stellingen in het vak Utrecht - Amersfoort - Rhenen - Arnhem moest verkennen, precies om 6.25 van het vliegpark Ruigenhoek gestart. Omdat de jachtvliegers niet in contact konden treden met de C V1 en zij bovendien twee verkenningsvliegtuigen verwachtten in plaats van één, lieten zij de 639 gaan en vlogen door naar Ruigenhoek. Daar zij de ver wachte twee C V'n onderweg niet hadden ontmoet en bovendien maar één C V startgereed op het landingsterrein van Ruigenhoek zagen staan, namen zij boven de plaats Noordwijkerhout contact op met het vliegpark. Zij hoorden toen, dat de tweede C V, no 592 (Kenemans Van Liempd), die de kunstwegen tussen Ede en Arnhem moest verkennen, wegens startmoeilijkheden niet om 6.25 had kunnen vertrekken en nog op het veld stond. Zij kregen tevens opdracht om nu alleen de 592 te escorteren. Na verschillende vergeefse pogingen startte de 592 tenslotte om 6.35 en werd toen door de drie D XXI'n begeleid. Het verkenningsvliegtuig kon zijn opdracht echter niet uitvoeren. In verband met de moeilijkheden bij de start, die nog niet geheel waren opgelost, maakte het toestel keert bij de Grebbe. De jagers begeleidden de machine tot boven Noordwijkerhout en keerden daarna terug naar Buiksloot, waar zij om 7.44 landden. De 592 landde om 7.39 ongedeerd op Ruigenhoek. Later vernamen zij, dat de niet-begeleide 639 evenmin de opdracht had kunnen uitvoeren. Het toestel had wegens motorstoring de vlucht moeten opgeven bij Eist en had op de terugweg tussen Driebergen en Zeist een noodlanding gemaakt. Omstreeks 8.00 landde de volgende patrouille op Buiksloot: Fokker-D XXI, no. 221. res. 2e lt.-vl. H. Doppenbergcommandant 1 De D XXI was nl. uitgerust met radiotelefonie en de C V met radiotelegrafie. 183

NIMH | 1970 | | pagina 197