ie Luchtvaartregiment de grote overmacht konden zij weinig doen. Omdat het wel zeker was dat de T V'n - gelet op hun geringe snelheid en hun logheid in het gevecht - bij zo geringe ja gerbescherming een zekere prooi van de aanvallers zouden worden, trachtte luitenant Focquin de Grave (213) een aantal Me's 110 bij de T V'n weg te lokken. Dit gelukte hem. Zijn uitdaging werd aanvaard en zes Me's x 10 scheidden zich af om hem in de richting van Gouda te achtervolgen. De andere zes Me's 110 splitsten zich in twee patrouilles. Drie vielen in hoofdzaak de T V, no. 850 aan, terwijl de laatste drie zich vooral concentreerden op de D XXI, no. 225, van sergeant Roos. De 850 werd boven Waddinxveen (in de buurt van Boskoop) neergeschoten. De bestuurder van de T V, no. 856 (Eilders) en de piloot van de D XXI, no. 242 (Burger) wisten zich zoveel mogelijk aan aanvallen te onttrekken en kwamen vei lig op hun thuisbasis terug. De D XXI, no. 242, landde om 13.41 op Buiksloot en de T V, no. 856, keerde omstreeks 13.50 op Schiphol terug. Sergeant Roos werd intussen door zijn drie aanvallers zo in het nauw gebracht, dat hij besloot zijn toestel per valscherm te verlaten, waartoe hij eerst de afneembare cockpit-kap van het vliegtuig wegwierp. Bij toeval kwam deze kap in de propeller van een der aanvallende Me's 110, die daardoor werd uitgeschakeld. Roos wist toen in een beperkt wolkendek te ontkomen. Toen hij hier weer uit te voorschijn kwam, bleek hij 'precies op de staart te zitten' van een tweede Me 110, die hij toen prompt neerschoot. De derde aanvaller is daarop gevlucht. Op het moment echter dat Roos zich veilig waande, werd zijn toestel getroffen, ver moedelijk door een projectiel van de Nederlandse lua, waardoor hij uit zijn vlieg tuig werd geslingerd. Nog net voor hij de grond bereikte, slaagde hij erin zijn val scherm te openen, waarna hij zwaar gewond in de buurt van Leiden neerkwam. Luitenant Focquin de Grave (no. 213) werd al spoedig door zijn zes achtervolgers ingehaald, waarna er zich omstreeks 13.30 boven de gemeenten Moerkapelle en Zevenhuizen een verwoed luchtgevecht ontspon van één Fokker-D XXI tegen zes Me's 110. Focquin de Grave wist de strijd lang vol te houden. Het is zeker, dat hij één der Me's neerschoot. Waarschijnlijk ook nog een tweede, die tenminste plotseling het gevecht afbrak en langzaam naar het oosten wegvloog, daarbij voortdurend hoogte verliezend. Het gevecht met de overgebleven vier vijanden ging nog even door, maar tenslotte moest Focquin de Grave - door een kogel en granaatscherven ernstig in de buik ge troffen - zich aan het gevecht onttrekken. Hij maakte daarom een noodlanding op de rijksweg 's-Gravenhage - Utrecht, in de gemeente Zevenhuizen. Zijn toestel werd op de grond nog hevig beschoten, maar hij wist er bijtijds uit te kruipen en zich 186

NIMH | 1970 | | pagina 200