ie Luchtvaartregiment te verbergen onder het viaduct in de weg, waarbij hij was neergekomen. Hij werd spoedig daarop ter opname naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd1. In deze strijd, die zich in werkelijkheid afspeelde tussen twee D XXI'n en één T V aan de Nederlandse kant en twaalf Me's 110 aan de Duitse kant, bracht het gros van de Nederlandse bemanningen het er levend af. Gelet op de wederzijdse ver liezen kan men hem aanmerken als een overwinning van drie Nederlandse vlieg tuigen tegen twaalf Duitse toestellen, maar op deze manier 'overwonnen de Neder landers zich dood', want hun verliezen waren niet te herstellen. Na dit gevecht waren er nog negen D XXI'n over op Buiksloot, waarvan gevechts- gereed denos. 212,218, 221,224,235,236,240 en 242. De 244 werd nog gerepareerd. Reeds in de voormiddag wisten burgers te vertellen dat Duitse valschermtroepen, verkleed als matroos en ook in andere vermommingen, in Amsterdam waren neer gekomen en door de woedende bevolking waren omgebracht. Volgens andere be richten zou het in de hoofdstad rustig zijn, terwijl weer andere bronnen meldden dat er in de stad veel werd geschoten en dat er zich de meest wreedaardige tonelen afspeelden. Deze verhalen droegen niet bij tot een rustige besluitvorming, hetgeen o.m. uit het volgende kan blijken. Omstreeks 15.30 loeiden voor de zoveelste keer de sirenes weer eens, hoewel er geen enkel vliegtuig te zien of te horen was. Voorbijgangers werden door het bewakings personeel aangehouden en kregen opdracht dekking te zoeken. Toen zowel bij de Commandant van de 5e Compagnie Politietroepen als bij de C.- ieJa.V.A. berichten binnenkwamen, dat er ten westen van Amsterdam valscherm troepen zouden zijn geland, o.m. bij de petroleumhaven en bij Velsen, was dit voor de C.-ie Ja.V.A. reden direct twee D XXI vliegtuigen uit te sturen voor een ver kenning van de omgeving, t.w. Fokker-D XXI, no. 221. res. 2e lt.-vl. B. van der Stok, commandant Fokker-D XXI, no. 244. res. 2e lt.-vl. J. W. Th. Bosch De vliegtuigen startten om 15.55 en keerden na ongeveer 20 minuten terug. Zoals was te voorzien, hebben de vliegers niets verontrustends kunnen waarnemen. De verpleging van de compagnie politietroepen, die niet over een eigen keuken wagen beschikte, liet veel te wensen over, aangezien het eten per auto moest worden aangevoerd uit de keuken van de Cavaleriekazerne te Amsterdam. 1 Deze landing was een knap staaltje vliegkunst van de gewonde vlieger. De weg was, zoals be kend, zeer versmald door aangebrachte versperringen. Toch slaagde hij erin te landen, maar tijdens de uitloop raakte het toestel de wegberm en sloeg over de kop. 187

NIMH | 1970 | | pagina 201