ie Luchtvaartregiment Uit het gestelde in de voorafgaande bladzijden is ongetwijfeld duidelijk geworden, dat de opdrachten om operationele vluchten uit te voeren door de C.-Lvd. recht streeks per telefoon werden doorgegeven aan de betrokken afdelingscomman danten. De C.-i Lv.R. en de C.-Jachtgroep werden zodoende gepasseerd. Dat een dergelijke, ongebruikelijke gang van zaken aanleiding moest geven tot wrijvingen, bleek o.m. bij de gelaste verkenningsvlucht naar de Moerdijk. De C.-Jachtgroep achtte op grond van binnengekomen luchtwachtmeldingen de uitvoering van de verkenning op het door de C.-Lvd. bevolen tijdstip niet verantwoord en besliste, dat de vlucht tot nader order moest worden uitgesteld. Om i i.oo kwam daarop het bericht van de C.-Lvd., dat hem gemeld diende te worden wanneer de C.-Jacht groep de bevolen verkenningsvlucht wèl uitvoerbaar achtte. Hij ging dus accoord met het ingrijpen van de C.-Jachtgroep, maar hield de uiteindelijke beslissing aan zich. Om 11.32 meldde de C.-Jachtgroep aan de C.-Lvd. dat de vlucht naar de Moerdijk kon worden uitgevoerd, indien deze althans nog als belangrijk werd beschouwd. Hij gaf de raad de formatie 12 km uit de kust te laten vliegen en pas ter hoogte van Goe- ree landinwaarts te sturen. Op de terugweg zou dezelfde route moeten worden gevolgd, doch dan in omgekeerde richting. Om 12.36 besliste de C.-Lvd. dat de vlucht naar de Moerdijk niet doorging, om dat verkenning vóór de Grebbestelling thans urgenter was. Deze beslissing werd om 12.47 gevolgd door een tweede, waarbij de C.-Lvd. de vijf D XVII vliegtuigen ter beschikking stelde van de C.-2 Lv.R., om ze in te zetten bij het Veldleger, in samenwerking met de vliegtuigen van de Verk.Grn., terwijl de D XXI vliegtuigen bestemd zouden zijn voor de bescherming van het achterland. De D XVII'n zou den echter ingedeeld blijven bij de gecombineerde ie en 2e Ja.V.A. Op grond van deze beslissing keerden vier van de vijf D XXI'n om 13.41 terug op het vliegpark Buiksloot; het vijfde toestel, no. 240 (Hateboer), kon door een motor storing pas om 15.53 van het vliegpark Ruigenhoek vertrekken. Van de vijf D XVII'n, die ter beschikking waren gesteld van de C.-2 Lv.R., start ten er drie om 14.00 op zijn last van het vliegpark Buiksloot naar het vliegpark Ruigenhoek, t.w. Fokker-D XVII, no. 203. res. 2e lt.-vl. E.A. Roosenburg, commandant Fokker-D XVII, no. 2.. res. sergt.-vl. B. W. van der Heiden Fokker-D XVII, no. 205. res. sergt.-vl. B.C. Moerkoert 192

NIMH | 1970 | | pagina 206