ie Luchtvaartregiment Zij moesten een verkenningsvlucht beschermen, die zou worden uitgevoerd door een of meer C V'n van de I He Verk. Gr. De D XVII'n waren, zoals bekend, op 11 mei onttrokken aan de jachtvliegschool en werden gevlogen door jonge vliegers met weinig vliegervaring. Deze omstandig heid, gevoegd bij het feit, dat het landingsterrein was voorzien van een schijnver- kaveling, deed de oudere jachtvliegers op het vliegpark Buiksloot ernstig twijfelen aan de goede afloop van deze vlucht. Hun vrees bleek gegrond, want door de ca mouflage van het veld, de ongunstige wind en een te stipt houden aan de opdracht, sloeg Roosenburg door te sterk remmen met zijn toestel over de kop, gleed het toe stel van Van der Heiden door te lage landingssnelheid voor de grens van het veld, af en landde Moerkoert - door te kort binnenkomen - door de omheining van prik keldraad. Alleen het laatste vliegtuig bleek op korte termijn nog te repareren. Deze ongelukkige landingen vonden plaats om 14.10, zodat de kapitein Schmidt Crans omstreeks 14.14 moest melden dat hij voor de vlucht van vier G V'n en één G X van de Ie Verk.Gr. van Middenmeer naar Wageningen, ter bombardering en beschieting van de westrand van die plaats, vermoedelijk slechts het escorte kon leveren van de twee nog op Buiksloot aanwezige D XVII'n. Hij wist op dat moment nog niet of er één of meer van de op Ruigenhoek aanwezige D XVII'n tijdig her steld konden worden. Omstreeks 15.30 vertrok op last van de C.-2 Lv.R. dan ook de volgende patrouille, ter uitvoering van de bescherming van de beschreven vliegopdracht, van Buik sloot naar het vliegpark Middenmeer Fokker-D XVII, no. 2.. res. 2e lt.-vl. J.C.P. Stuy, commandant) Fokker-D XVII, no. 2.. res. 2e lt.-vl. J.L. Plesman Zij kwamen tegen 16.00 op hun bestemming aan. Ook de op Ruigenhoek slechts licht beschadigde D XVII, no. 205 (Moerkoert) vertrok - na hersteld te zijn - om 15.40 vandaar eveneens naar Middenmeer. Zoals bekend startte wachtmeester Hateboer om 15.53 van Ruigenhoek voor zijn vlucht naar Buiksloot. Tijdens zijn vlucht ontving hij om 15.54 de opdracht om deel te nemen aan de begeleiding van de zes G X'n van Bergen, die bombarde menten zouden uitvoeren op de parkeerplaats bij het Feijenoordstadion en op het vliegpark Waalhaven. Om 14.07 vernam de C.-ie Ja.V.A. van de G.-Jachtgroep, dat het vliegpark Waal haven en het parkeerterrein bij het Feijenoordstadion elk door drie G X'n van de Strat.Ver.V.A. zouden worden gebombardeerd. Alle beschikbare D XXI'n dien- 193

NIMH | 1970 | | pagina 207