ie Luchtvaartregiment De commandant van de reserve-sectie had opdracht te zorgen voor een geregelde patrouillegang langs het Zij kanaal, het Gornelis Douweskanaal en de Kometen singel, terwijl hij tevens een wacht moest leveren voor de school, waarin de comman dopost van de gecombineerde twee Ja.V. A.'s zich bevond. Van elk der secties bezette 1/3 gedeelte de gevechtsopstellingen, 1/3 gedeelte had piketdienst, terwijl 1/3 deel gekleed mocht rusten. Overigens traden de secties ge durende 24 uur bij toerbeurt op als reserve-sectie. De compagniescommandant liet de primitieve gevechtsopstellingen verbeteren en groepssteunpunten vervaardigen, die werden ingegraven tot ongeveer 1.25 m onder hetmaaiveld. Inde legering was voorzien door inkwartiering. Van een bepaalde samenwerking tussen deze G.C. en de afdelingscommandant kan niet worden gesproken. Een vliegparkcommandant, die een en ander had kun nen coördineren, was door de C.-Lvd. niet aangewezen. Tegen de avond werd de sectie van de 18e Dep.Comp.Bew.Tr. in twee delen ge splitst en onttrokken aan de vliegparkverdediging. Eén deel werd belast met de be waking van de Fokkerfabriek, het andere deel met de bewaking van de Kromhout Motorenfabriek. Op wiens last dat is geschied, is niet meer bekend. Overeenkomstig het hiervoren opgemerkte omtrent de 'rechtstreekse bevelvoering' werd nu op 13 mei om o. 1 o door de G.-Lvd. aan de C.-Jachtgroep het bevel gegeven, dat omstreeks 4.30 zes C X vliegtuigen, onder bescherming van zes D XXI jagers, een bombardement moesten uitvoeren op een vijandelijke artillerie-opstelling in de omgeving van Wageningen. De C.-Strat.Gr. werd belast met de coördinatie van de gelaste vlucht. De begeleidende jachtvliegtuigen zouden na afloop van het bombar dement met hun boordwapens zichtbare gronddoelen moeten aanvallen. Voor vij andelijke overmacht in de lucht moest worden uitgeweken. De G X'n zouden - even als dat op 12 mei was geschied - over Buiksloot vliegen, waar het jagerescorte zich bij hen zou aansluiten1. Om 3.58 verschenen vier G X'n boven het vliegpark Buiksloot, t.w. de nos. 705 (Hofstede, commandant - A-Tjak), 711 (Asjes - Lewis), 700 (Van Luijk-Land man) en 712 (Roxs - Ten Holder) De zes D XXI'n, die met warmgedraaide motoren reeds klaar stonden, startten daarop onmiddellijk, doch één toestel - vermoedelijk no. 224 - viel tijdens de start 1 In wezen kreeg de C.-Jachtgroep telefonisch een samenvatting van het bevel, dat in zijn geheel - zoals verder wordt verhaald - bestemd was voor de C.-Strat.Gr., die als coördinator moest op treden. Het heeft de laatste echter niet bereikt, omdat het spoedshalve telefonisch werd doorgegeven aan de C.-Strat.Ver.V.A., die nu i.p.v. zijn groepscommandant als coördinator optrad. In de praktische uitvoering van het bevel was derhalve geen sprake van een afwijking van de 'recht streekse bevelvoering'. 197

NIMH | 1970 | | pagina 211