ie Luchtvaartregiment uit door een defect aan het remklap-systeem. Het escorte was toen als volgt samen gesteld Fokker-D XXI, no. 219. res. 2e lt.-vl. H. Doppenberg, commandant Fokker-D XXI, no. 244. res. 2e lt.-vl. J. W. Th. Bosch Fokker-D XXI, no. 240. res. 2e lt.-vl. B. van der Stok Fokker-D XXI, no. 235. res. 2e lt.-vl. J.C. Plesman Fokker-D XXI, no. 242. res. sergt.-vl. P. Smits Zij vlogen de route Amsterdam - Loosdrecht - de Bilt - Doorn (dat om 4.29 werd gepasseerd) - Grebbe - doel. Er werden 32 bommen afgeworpen, waardoor het bos, waarin de vijand zich ophield, in brand raakte. Daarna werden de vijandelijke troepen en hun artillerieopstellingen door de C X'n en door de jagers gemitrailleerd. Om 4.52 waren de jagers weer terug op het vliegpark Buiksloot, nadat zij tijdens hun thuisvlucht nog door een Nederlandse autocolonne waren beschoten. De C X'n vlogen het traject Buiksloot - Bergen daarna zonder jagerescorte. Kapitein Schmidt Crans rapporteerde aan de C.-Jachtgroep over deze vlucht on geveer1 'De vliegers hebben ten westen van Rhenen veel Nederlandse militairen en voertuigen waargenomen, die volkomen ongedekt stonden. Tussen de Grebbe en Wageningen hebben zij weinig van de vijand gezienal leen ten oosten van de Grebbeberg is 'enige' vijand onderkend. Wage ningen was sterk bezetmen heeft vele mitrailleuropstellingen waar genomen, waarop na het bombardement verschillende malen is aangevallen. De vliegtuigmitrailleurs hebben goed gewerkt. De klacht van de vliegers is, dat zij meerdere malen door eigen troepen zijn be schoten.' De C.-ie Ja.V.A. voegde hieraan nog toe, dat het vliegtuigmaterieel sterk sleet en daardoor minder betrouwbaar was, hetgeen daling van het moreel van zijn vliegers tot gevolg had. Hij besloot zijn verslag met de woorden'geef ons nieuwe vlieg tuigen'. om 11.35 vernam de G.-Jachtgroep van het Centraal Luchtwacht Bureau, dat er Het is geen woordelijke weergave, maar een reconstructie uit gevonden losse aantekeningen. 198

NIMH | 1970 | | pagina 212