ie Luchtvaartregiment de D XVII, no. 205 van sergeant Moerkoert, dat reeds bij de ongelukkige landing op Ruigenhoek was ontzet, niet meer betrouwbaar werd geacht, werd besloten dat alleen luitenant Plesman met zijn vliegtuig zou vertrekken. Omdat het vliegpark Soesterberg versperd moest blijven, zou Stuy de startrichting aangeven. Desondanks vloog Plesman zijn toestel in de start tegen een versperring te pletter, waarnade luitenants Stuyen Plesman per auto naar Buikslootvertrokken. Sergeant Moerkoert slaagde er met enige hulp in zijn landingsgestel te verwisselen met het landingsgestel van het vliegtuig van Stuy, waarna hij om 18.00 met zijn toestel (no. 205) van Soesterberg vertrok en omstreeks 18.14 landde op het vlieg park Buiksloot. Door de gecombineerde ie en 2e Ja.V.A. werden op 13 mei verder geen vluchten meer gemaakt. Het luchtvarend, zowel als het technisch personeel, was doodop. Het laatste vooral, omdat het - van de eerste gevechtsdag af - dag en nacht in de weer was geweest om een zo groot mogelijk aantal vliegtuigen gevechtsgereed te maken en gevechtsgereed te houden. Tijdens een bespreking op het Co. Lvd., waar alle sectiehoofden en de C.-Jacht- groep aanwezig waren, roemde de Chef van de Staf de onverflauwde toewijding van de jachtvliegers en stelde de door hen betoonde plichtsbetrachting alle aan wezigen ten voorbeeld. Na afloop van de bespreking bracht de C.-Jachtgroep deze waardering over aan kapitein Schmidt Crans. Om 19.00 meldde de C.-ie Ja.V.A., dat voor 14 mei vijf gevechtsgerede D XXI'n beschikbaar zouden zijn en dat er aan drie andere toestellen nog werd gewerkt. Op 14 mei werd het vliegpark om 2.00 opgeschrikt door schieten. Een gedeelte van de op dat tijdstip dienstdoende bewakingstroepen was plotseling beginnen te vuren. Het bleek, dat er ten noorden van het vliegpark een rode seinpatroon was afge schoten, waarna enige zware mitrailleurs het vuur hadden geopend op het in de lucht zwevende rode licht. Een aantal geweerdragenden was toen eveneens gaan schieten Naar aanleiding van deze schietpartij gaf de officier van dienst van de ie Ja.V.A. het technisch personeel opdracht om de vliegtuigen bij het aanbreken van de dag te inspecteren op mogelijke treffers. Gelukkig bleek geen der toestellen te zijn ge raakt. In de nacht van 13 op 14 mei trok het Veldleger van de Grebbestelling terug op het Oostfront van de Vg.H. Om deze terugtocht enigszins te dekken, gaf de C.-Lvd. de C.-Jachtgroep omstreeks 2.00 de opdracht om bij het aanbreken van de dag alle beschikbare G I'n en D XXI'n in te zetten en wel speciaal boven het vak van het II en het IV L.K. èn boven Wijk bij Duurstede en omstreken. 200

NIMH | 1970 | | pagina 214