ie Luchtvaartregiment Fokker-D XXI, no. 244. wachtmeester-vlieger W. Hate boer). Fokker-D XXI, no. 242. res. sergt.-vl. B. de Geus Tijdens de vlucht werd geen vijand waargenomen, wel werden zij door eigen troepen zwaar beschoten. Om 7.44 landden zij op het vliegpark Schiphol. De DXXI, no. 236 (Sitter) keerde niet terug. Luitenant Sitter had een noodlanding gemaakt bij Vleuten. Intussen was ook de rest van de gecombineerde ie en 2e Ja.V.A. van Buiksloot ver huisd naar Schiphol. Kort na ontvangst van het bevel tot ontruiming van het vlieg park Buiksloot, had kapitein Schmidt Crans voor het achtergebleven personeel orders gegeven voor de verplaatsing naar het vliegpark Schiphol. Kapitein Jans- sens zou voorlopig op Buiksloot blijven voor de afwikkeling van enige administra tieve aangelegenheden en ter regeling van het overvliegen van de vier nog niet ge- vechtsgerede vliegtuigen. Onmiddellijk na de start van de hiervoren genoemde patrouille van vijf D XXI'n vertrok de G.-ie Ja.V.A. aan het hoofd van een autocolonne. Hij kwam op het vliegpark Schiphol aan, toen juist de eerste D XXI - na de uitvoering van de op dracht - op dit park neerstreek. Hij vestigde zijn commandopost in de houten hangar, die door de C.-2e Ja.V.A. tot 10 mei was gebruikt voor datzelfde doel. Het technisch personeel ging onmid dellijk aan het werk om de zojuist gelande D XXI'n weer vlieg- engevechtsgereed te maken. Om 10.15 werden er acht D XXI'n gereed gemeld, nl. de nos. 212, 219, 221, 224, 235, 240, 242 en 244. Al het personeel werd gelegerd in Badhoevedorp. Kort nadat kapitein Schmidt Grans zich in zijn nieuwe commandopost had geïn stalleerd, bezocht de G.-i Lv.R. de afdeling. Kapitein Schmidt Crans herhaalde bij dit bezoek, wat hij enige dagen tevoren tegen de C.-Jachtgroep had gezegd, nl. dat het vliegtuigmaterieel was versleten en daardoor onbetrouwbaar werd. Het zelfde gold voor de boordbewapening. Reeds tijdens de eerste oorlogsdagen had hij om die reden een aantal mitrailleurlopen laten verwisselen. De slechte materieel- positie, het overweldigende vijandelijke luchtoverwicht en het feit, dat de vijand be schikte over snellere en veel beter bewapende gevechtstoestellen, hadden tot ge volg gehad dat het moreel van zijn vliegers niet meer zo hoog was als op de eerste ge vechtsdag. Het is vermoedelijk bij dit bezoek van de G.-i Lv.R. geweest, dat deze kapitein Schmidt Crans opdroeg hem een lijst te verstrekken met de namen van de vliegers en de mecano's, die in aanmerking kwamen - en genegen waren - om naar Engeland te vertrekken (zie ook hoofdstuk II, a) 203

NIMH | 1970 | | pagina 217