ie Luchtvaartregiment Deze opdracht ontlokte aan de C.-ie Ja.V.A. de opmerking, dat het dan beter zou zijn hen de eigen toestellen naar Engeland te laten overvliegendaar waren de ma chines namelijk nog net goed genoeg voor. Door aan elk toestel een extra vlieger of mecano mee te geven, zou een aantal ervaren mannen dadelijk beschikbaar komen voor de verdere oorlogvoering. De nadere uitwerking van dit plan nam hij gaarne op zich. Het gevolg van dit onderhoud was, dat de G.-ie Ja.V.A. bij de G.-i Lv.R. een lijst indiende met de namen van degenen, die volgens hem voor vertrek naar Engeland in aanmerking kwamen. Intussen maakte de C.-Jachtgroep er zich zorgen over dat het vliegpark Schiphol opnieuw zou worden gebombardeerd. De aanwezigheid van militaire toestellen op dit park zou de vijand immers onmogelijk verborgen kunnen blijven. Hij gaf daar om om 8.45 de aanwijzing, dat de vliegers bij een eventueel onbruikbaar geraken van het landingsterrein moesten uitwijken naar het vliegpark Ruigenhoek. De op het voormalige vliegpark Buiksloot achtergebleven G.-2e Ja.V.A. berichtte om 9.50 aan de C.-Lvd., dat hij gereed was met zijn werkzaamheden en vertrok naar het vliegpark Schiphol. Omstreeks 10.15 meldde de G.-i Lv.R. aan de G.-Jachtgroep zoals bekend is - dat er acht D XXI'n op het vliegpark Schiphol gevechtsgereed waren. Laatstge noemde besliste daarop, dat alle toestellen onmiddellijk moesten starten ter uit voering van eenzelfde opdracht als 's morgens vroeg was gegeven. Om 10.45 startten er echter maar vijf D XXI'n, nl. Fokker-D XXI, no. 219. res. ie lt.-vl. N. W. Sluyter, commandant Fokker-D XXI, no. 224. res. 2e lt.-vl. F.C. Bik Fokker-D XXI, no. 221 res. 2e lt.-vl. B. van der Stok Fokker-D XXI, no. 235. res. 2e lt.-vl. J.C. Plesman Fokker-D XXI, no. 212. res. 2e lt.-vl. A.M. van de Vaart Zij vlogen de patrouillevlucht volgens de route Breukelen - de Bilt - Wijk bij Duur stede IJsselstein - in noordelijke richting naar Schiphol. Niettegenstaande het vijandelijke overwicht in de lucht, werd er - tegen de ver wachting in - door de vliegers geen vijand waargenomen, noch op de grond, noch in de lucht. Om 11.23 keerden zij weer terug op Schiphol, waar de vliegtuigen on- 204

NIMH | 1970 | | pagina 218