7 Ter inleiding des O.K.H. zurückging. Die H.Gr. B hatte nunmehr mit 2 Armeen (4. und 6.) in vorderer, mit 2 Armeen (18. und 2.) in zweiter Linie beiderseits Lüttich vorzu- gehen'1. Ook het doel van de operaties werd nu anders omschreven, nl. a 'möglichst starke Teile des französischen Heeres auf nordfranzösischem und belgischem Boden zur Schlacht zu stellen und zu schlagen und damit günstige Bedingungen für die Weiterführung des Krieges zu Lande und in der Luft gegen England und Frankreich zu schaffen'2 b 'die verbündeten Streitkrafte im Bereich nördlich der Somme zu vernichten und bis zur Kanalküste durchzustoszen'3. Werd de eerste maal de nadruk vooral gelegd op de oorlog in de lucht tegen Engeland, door de wijzigingen in het directief staat nu de oorlog te land tegen Frankrijk en de ver bonden legers voorop. Was het de eerste maal voorlopig voldoende zoveel mogelijk troepen te verslaan en de Belgische kust te bereiken, thans moeten de verbonden legers vernietigd worden en de Franse Kanaalkust worden bereikt. Het aanvalsdoel ligt verder en de opgedragen taken zullen meer troepen vergen. Het is dan ook lo gisch dat de verovering van Nederland (tot de Grebbestelling en eventueel verder west- en noordwaarts), die tijd en troepen zou kosten, als niet van doorslaggevende betekenis, weer uit het aanvalsplan verdwijnt. Dat hierdoor een groot - en wellicht het voornaamste - deel van het ten behoeve van de luchtoorlog tegen Engeland te bezetten grondgebied aan de Luftwaffe werd onthouden, is zonder meer duidelijk. Het Oberkommando der Luftwaffe doet dan ook alles om de verloren invloed op de gang van zaken te herwinnen en schijnt daar - zij het tijdelijk - ook in te slagen. In zijn 'Weisung O.K.W./W.F.A./ L. Nr. 213/39 g.K. Chefs.' van 14 november 1939, die werd gevolgd door het ver klarend schrijven O.K.W./W.F.A. Nr. 20/39 g.Kdos. Chefs., dd. 15 november 1939, beide gericht aan het O.K.H., geeft Keitel namelijk opdracht toch de operaties tot bezetting van een groot deel van Nederland voor te bereiden, zoals in wezen in de 1 'Op 29 oktober werd dit eerste (op 19 oktober uitgegeven) directief zodanig gewijzigd, dat aller eerst Nederland buiten schot zou blijven. Het is mogelijk, dat dit terugging op voorstellen van het O.K.H. De Legergroep B moest thans met twee legers (het 4e en het 6e) in voorste en met twee legers (het 18e en het 2e) in tweede lijn ter weerszijden van Luik oprukken'. 2 'zoveel mogelijk sterke eenheden van het Franse leger op noordfranse en Belgische bodem tot een veldslag te dwingen en te verslaan en daarmee gunstige voorwaarden te scheppen voor de voortzet ting van de oorlog te land en in de lucht tegen Engeland en Frankrijk'. 3 'de geallieerde strijdkrachten in het gebied ten noorden van de Somme te vernietigen en door te stoten naar de kust van het Kanaal'.

NIMH | 1970 | | pagina 21