ie Luchtvaartregiment meenden, dat de laatste zin door de commandanten aan hun motivering was toe gevoegd uit vrees voor represailles en zucht naar eigen lijfsbehoud. De C.-ie Ja.V.A. schoot met zijn pistool gaten in de benzinetanks van de negen1 nog vlieggerede D XXI'n, waarna een afgestreken lucifer het vernielingswerk vol tooide. Een groot deel van de aanwezige handvuurwapens werd in de brandende vliegtuigwrakken geworpen. Bij het uitbreken der vijandelijkheden beschikten de ie en de 2e Ja.V.A. over in totaal twintig gevechtsgerede D XXI'n, terwijl er nog één D XXI van 1-V-2 Lv.R. in de loop van 10 mei aan dit aantal werd toegevoegd. Van deze eenentwintig vliegtuigen waren er dus op 14 mei nog slechts acht over. Buiten de luchtgevechten, die op 10 en 11 mei werden gevoerd, hebben de jacht- toestellen van de beide Ja.V.A.'s geen gevechtsaanraking meer gehad met vijande lijke vliegtuigen. De jachtvliegers van deze afdelingen zijn er goed vanaf gekomen. Het technisch personeel heeft onder deprimerende en zenuwslopende omstandig heden bovenmenselijke prestaties moeten leveren om steeds een zo groot mogelijk aantal vliegtuigen gevechtsgereed te houden. Men bedenke hierbij, dat de beide af delingen in de loop van de vijf gevechtsdagen tweemaal werden verplaatst en voorts, dat het werk ongedekt in de open lucht geschiedde en herhaaldelijk moest worden onderbroken voor luchtalarm. c Het verloren gaan van het vliegpark Waalhaven en de ge vechtsacties van de 3e Jachtvliegtuig Afdeling (zie kaart no. 5 en de bijlage no. 25) Alvorens over te gaan tot de beschrijving van de gevechtshandelingen op en rond het vliegpark Waalhaven, die van zo beslissende betekenis zouden zijn voor het ver dere verloop van de strijd op Nederlands grondgebied, dient eerst te worden nage gaan op welke wijze de verschillende onderdelen op of bij het vliegpark waren op gesteld, welke bevelen in de nacht van 9 op 10 mei werden ontvangen (of ge geven) en welke maatregelen door de verschillende commandanten waren getroffen. Het vliegparkcommando Vliegparkcommandant was de reserve majoor-waarnemer J.C.M. Simon Thomas, die in de uitoefening van zijn functie door een kleine staf werd bijgestaan. In de 1 Zie voorafgaande voetnoot. 206

NIMH | 1970 | | pagina 220