ie Luchtvaartregiment nacht van 9 op 10 mei bevond hij zich in zijn commandopost, die was gevestigd in een van de gebouwtjes bij de hoofdingang van het vliegpark. Bij het intreden van een oorlogstoestand zou de commandopost worden verplaatst naar een betonnen schuilplaats aan de oostelijke zijde van het vliegpark. Om 1.00 wekte majoor Simon Thomas de officieren van zijn staf, en wel naar aan leiding van de telefonische mededeling van het Co.Lvd., dat de toestand zeer ern stig was. In de commandopost werden toen de berichten gevolgd van de lucht wachtdienst en de algemene opvatting was, dat Engeland 'een beurt' kreeg. Omstreeks 3.45 kwam de commandant van het bewakingsbataljon in de comman dopost met het bericht, dat een groep van tien burgers was binnengedrongen in café 'Groot Rotterdam', waarin - naar werd aangenomen - nog al eens N.S.B.'ers samenkwamen1. Omdat zich in dit café de telefoonpost van een van zijn compag niescommandanten bevond, had hij een luitenant met een groep van zijn batal jonsreserve naar dit café gezonden om een onderzoek in te stellen. Nauwelijks had de B.C. deze melding gedaan, toen mitrailleurvuur werd gehoord. Naar buiten snellend, zagen de officieren twee laagvliegende Duitse bommenwerpers, die - komend uit het westen - bommen lieten vallen bij de zuidelijke rand van het vliegpark. Onmiddellijk gaf de luitenant-adjudant van de vliegparkcommandant het personeel opdracht de oorlogscommandopost te bezetten en kort daarop kwam ook de vliegparkcommandant daar aan. De 3e Jachtvliegtuig Afdeling (3-II-1 Lv.R.) De commandant van de 3e Ja.V.A., reserve kapitein-vlieger-waarnemer H.J. Scholtmeijer, had zich in de avond van 9 mei ter ruste begeven, omdat er zich een officier van dienst bevond in de commandopost, die was gevestigd in een der ge bouwen bij de hoofdingang van het vliegpark. Omstreeks 1.30 liet de officier van dienst zijn commandant wekken en al het per soneel alarmeren. Aangenomen kan worden, dat hij deze maatregelen nam naar aanleiding van binnengekomen luchtwachtmeldingen. Kapitein Scholtmeijer stuurde het technisch grondpersoneel onmiddellijk naar de verspreid opgestelde vliegtuigen en omstreeks 2.30 werden de motoren van de jachttoestellen warmgedraaid. De vliegers en de radiotelegrafisten/staartschutter bevonden zich bij de commandopost, waar een auto gereed stond voor het vervoer van de bemanningen van de verst verwijderde vliegtuigen. Het detachement lucht vaarttroepen van de 3e Ja.V.A., ongeveer 30 man sterk, stelde zich in de hun aan gewezen sector op, onmiddellijk ten oosten van de barakken, met front naar de buitenzijde van het vliegpark. 1 Dit café was gelegen aan de oostelijke rand van de Waalhaven. 207

NIMH | 1970 | | pagina 221