ie Luchtvaartregiment Toen kort vóór 4.00 twee Duitse bommenwerpers, komend uit westelijke richting, op zeer lage hoogte (plm. 100 m) de zuidelijke rand van het landingsterrein mitrail leerden en vervolgens bombardeerden, gaf kapitein Scholtmeijer onmiddellijk opdracht tot starten. De chauffeur van de auto, die de vliegers naar hun toestellen moest brengen, was echter onvindbaar, zodat de bemanningen zich in allerijl te voet naar hun toestellen begaven. Terwijl de sirene op de verkeerstoren loeide, stelde de afdelingscommandant - via zijn rechtstreekse telefoonverbinding - de G.-Jachtgroep te 's-Gravenhage ervan in kennis, dat Waalhaven door Duitse vliegtuigen werd gebombardeerd. Het was toen precies 3.58. Vervolgens gaf hij zijn luitenant-toegevoegd opdracht om de munitie uit een der hangars te halen en begaf hij zich - nadat alle nog intact zijnde vliegtuigen waren gestart - met enig toegevoegd personeel naar zijn oorlogscommandopost, een leegstaande woning bij de noordoostelijke rand van het dorp Rhoon. Verschillende gebouwen stonden toen reeds in lichtelaaie en de telefoonverbindingen waren ver broken. De luchtdoelbestrijdingsmiddelen De luchtdoelbestrijdingsmiddelen, die bestemd waren voor de bescherming van het vliegpark, stonden rechtstreeks onder de bevelen van de C.-Lvd.Kr. Rotterdam/ 's-Gravenhage. De vliegparkcommandant had over deze middelen dus geen be velsbevoegdheid De onderdelen waren opgesteld als volgt a de 4e Bt.Lu.A. (3 stukken van 7.5 tl. no. 1), onder bevel van reserve eerste-luite- nant G.J. Backer, bij Smitshoek, 3 km ten zuidoosten van het vliegpark; b de 77e Bt.Lu.A. (4 stukken van 7.5 tl. no. 2), onder bevel van reserve eerste- luitenant J.H. Hasewinkel, op pier 7 in de Waalhaven, ten noordwesten van het vliegpark c, het 49e Pel.Lu.Mitr. (2 stukken van 2 tl. no. 2 en 4 mitrs. M.25) bij het zuid westelijke hoekpunt van het vliegpark d het 50e Pel.Lu.Mitr. (4 mitrs. M.25) bij het noordwestelijke hoekpunt van het vliegpark e het 51e Pel.Lu.Mitr. (2 stukken van 2 tl. no. 2 en 4 mitrs. M.25) bij het noord westelijke hoekpunt van het vliegpark. Het 49e, het 50e en het 51e Pel.Lu.Mitr. behoorden organiek tot de 13e Comp.Lu. Mitr. De commandopost van de C.C., reserve kapitein H.O. van Rijswijk, was ge vestigd te Pernis. Tenslotte was de 3e Sectie van de Ille Zl.Afd.tl. met haar vier zoeklichten opge- 210

NIMH | 1970 | | pagina 224