8 Ter inleiding Aufmarschanweisung van 19 oktober 1939 was bedoeld. Er wordt met de wijzi gingen van 29 oktober 1939 blijkbaar geen rekening gehouden. Het O.K.H. geeft deze opdracht nog op 15 november door aan de commandant van Legergroep B. Dat hier sprake is van het aandringen van de Luftwaffe kan blijken uit de volgende zinsneden uit het verklarend schrijven van 15 november: 'Die Sicherung des Ruhrgebiets durch möglichst weites Vorschieben der Flugmeldeorganisation und der Luftabwehr in den hollandischen Raum ist für die Gesamtkriegsführung von nicht unerheblicher Bedeutung', en voorts: 'Die Vorbereitungen des Heeres müs- sen darauf abgestellt werden, dass - auf besonderen Befehl - der hollandische Raum zunachst bis zur Grebbe-Maas-Linie in Besitz genommen wird'1. Het sterkst komt een en ander naar voren uit de zin'auch wenn Heer und Kriegsmarine an einem solchen Raumgewinn nicht interessiert sind'2. Dit terugschakelen naar het plan van 19 oktober 1939 gelukt niet volledig, omdat Hitier op 20 november 1939 bepaalde dat het 'besondere Befehl' niet gegeven zou worden. Hiermede was dus van een afzonderlijke operatie tegen Nederland - naast de hoofdoperatie tegen België en Noord-Frankrijk - geen sprake meer, zodat gene raal F. Halder terecht in zijn dagboek kon aantekenen: 'Holland und Belgien junctim'. Het is duidelijk, dat het O.K.H. zich zou houden aan het gewijzigde plan van 29 oktober 1939 en van Nederland niet meer gebied zou bezetten dan voor het slagen van de aanval door België nodig zou zijn. De toestand verandert daardoor niet noemenswaardig en ons land zal net als op 29 oktober voor het grootste gedeelte voorlopig buiten schot blijven. Het behoeft echter geen betoog, dat Goering en zijn medewerkers niet nagelaten zullen hebben om Hitier voor hun inzichten te winnen, waarbij dan gebruik werd gemaakt van het argument dat een verovering van het gehele Nederlandse grond gebied - inclusief de Vesting Holland met zijn vliegparken - dringend gewenst bleef, teneinde a een grotere en meer directe bedreiging tegen Engeland te scheppen door ge bruik te maken van de Nederlandse vliegparken ten behoeve van de luchtoperaties tegen het Engelse grondgebied b aanvallen mogelijk te maken op de flank van de Belgische en Franse legers, zo wel langs de grond als door de lucht 1 'De beveiliging van het Ruhrgebied door een zo ver mogelijk vooruitschuiven van de luchtwacht- organisatie en de luchtafweer in het Nederlandse gebied is voor de totale oorlogvoering van niet geringe betekenis', en voorts: 'De voorbereidingen van het leger moeten er op zijn gericht - op afzonderlijk bevel - het Nederlandse gebied in de eerste plaats tot aan de Grebbe- en Maaslinie te bezetten'. 2 'ook indien Leger en Marine in zodanige gebiedsuitbreiding niet rechtstreeks geïnteresseerd zijn'.

NIMH | 1970 | | pagina 22