ie Luchtvaartregiment Op de Charloise Hoge Dijk aangekomen, zag hij uit oostelijke richting - op een hoogte van ongeveer 150 m - een aantal Junkers-Ju 52 vliegtuigen naderen. Kort daarop sprongen valschermtroepen af, die binnen een straal van 2 km van het vliegpark neerkwamen in het omliggende terrein. De luitenant verzamelde haastig een aantal treinsoldaten en een vijftiental Jagers om zich heen en trok de vijand te gemoet. Toen het groepje na een hevig vuurgevecht werd omsingeld, gaf het zich met verlies van één gesneuvelde over. Ook de vliegparkcommandant had het afspringen van de valschermtroepen aan de oostelijke zijde van het vliegpark waargenomen. Aangezien de telefonische ver binding was verbroken - zoals later bleek tengevolge van een bomtreffer op het ge bouw, waarin de telefooncentrale was gevestigd - verliet de luitenant-adjudant de commandopost om te trachten de B.C. te bereiken om hem namens de vliegpark commandant nadere aanwijzingen te geven met betrekking tot de vliegparkverde- diging. Nauwelijks buiten gekomen, werd hij van verschillende kanten beschoten, zodat hij haastig moest terugkeren. Omstreeks 6.00 bleek dat de vijand de commandopost niet alleen had omsingeld, doch er zelfs bovenop stond. Na de sommatie om naar buiten te komen, aangezien anders met handgranaten zou worden geworpen, gaf de vliegparkcommandant zich met zijn personeel over. Wat was er intussen voorgevallen bij 2- en M.C.-III-R.J.? De reserve luitenant, die optrad als commandant van de twee secties aan de noorde lijke rand van het landingsterrein en tevens als commandant van de politiewacht, was dodelijk getroffen door een bomscherf. Voorts had een der niet gekazemat- teerde zware mitrailleur-opstellingen in de zuidoostelijke hoek van het terrein een voltreffer ontvangen. Ook hier had men de landing van valschermtroepen ten oosten van het vliegpark waargenomen en evenzo de kort daarop volgende landingen ten zuiden en ten westen van het park, waar de verspreid opgestelde vliegtuigen stonden. De gelande vijand verzamelde zich achter de Charloische Hoge Dijk en de spoordijken ten oosten en ten zuiden van het vliegpark. Door de landingen ten westen van het vliegpark kwamen het 49e en het 50e Pel.Lu. Mitr. in voorste lijn te liggen. Nu wreekte zich voor de troepen der binnenverdedi- ging de aanwezigheid van de schutting, de onvoldoende rugdekking en het gemis aan handgranaten. De valschermjagers vielen de mitrailleur-opstellingen aan de oostelijke en de zuidelijke zijde van het landingsterrein, die in de rug slechts door een handjevol geweerschutters werden gedekt, met hun automatische wapens en met handgranaten van achteren aan. Kort voordat deze strijd ontbrandde, verscheen boven het landingsterrein het eerste echelon transportvliegtuigen met luchtlandingstroepen. De voorste toestel- 218

NIMH | 1970 | | pagina 232