ie Luchtvaartregiment len ontvingen tij dens hun landing hevig mitrailleurvuur, waardoor de vijand ernstige verliezen leed. Verschillende vliegtuigen raakten in brand of botsten tegen elkaar, omdat de banden waren stukgeschoten. Het personeel van de beide kazematten aan de noordelijke zijde ondervond bij het uitbrengen van vuur veel hinder van de grondhopen, die door de in de nabijheid ingeslagen bommen waren opgeworpen. De door de valschermjagers in de rug aangevallen opstellingen vielen de vijand echter niet zonder slag of stoot in handen. Toen b.v. de kazemat in de noordooste lijke hoek, waarin één zware en twee lichte mitrailleurs waren opgesteld, door een brandbom werd getroffen en in brand raakte, gaf de bezetting ervan zich nog niet over. Pas toen de deuren en het houten binnenwerk vlam vatten en drie handgra naten naar binnen waren geworpen door de schietsleuven, gaf de dienstplichtig sergeant-commandant zich met zijn dapper groepje over, nadat hij eerst nog de mitrailleurs onbruikbaar had laten maken. Ook het moedig optreden van de commandant der 2e Sectie van de M.C.-III-R.J. verdient een vermelding. Terwijl hij zijn mannen aanspoorde stand te houden, ver liet hij met een zijner stukscommandanten de opstelling en trad de vijand onver schrokken tegemoet. Beiden werden tenslotte gewond. De luitenant-commandant van de twee aan de oostelijke zijde van het landings terrein opgestelde secties van 2-III-R.J. werd ernstig gewond en door een van zijn manschappen in veiligheid gebracht achter de Reedijk. Even tevoren had dezelfde soldaat, toen een der lichte mitrailleurs weigerde, dwars door het eigen en het vijandelijk vuur heen de mitrailleurhersteller opgehaald, die de storing wist op te heffen. De bezetting van de met twee zware mitrailleurs bewapende betonkazemat aan de oostelijke zijde staakte het vuren pas, toen de luitenant-commandant van de aan die zijde van het landingsterrein opgestelde zware mitrailleurs toesnelde en het bevel hiertoe gaf. De vijand had de kazemat toen reeds omsingeld en stond op het punt om handgranaten naar binnen te werpen. Ook de zo juist gevangengenomen vlieg- parkcommandant raadde de bezetting van de kazemat aan om de strijd op te geven en naar buiten te komen. Uit het voorgaande blijkt, dat de onderdelen, die belast waren met de binnenver- dediging, hun plicht naar behoren hebben vervuld. Bij 2-III-R.J. lieten twaalf man het leven, terwijl er zeven werden gewond. De M.C.-III.R.J. verloor vijf man aan doden en gewonden. De op het platform bij de hangars staande pantserwagen nam bij de aanvang van het bombardement eerst de laag overvliegende vijandelijke toestellen onder vuur en verplaatste zich daarop naar de noordelijke zijde van het landingsterrein, waar hij - ter hoogte van de oostelijke mitrailleuropstelling - opnieuw stelling nam met front zuid. Toen kort daarna twee in de onmiddellijke nabijheid inslaande bommen 219

NIMH | 1970 | | pagina 233