ie Luchtvaartregiment reed met een Duitse officier in de richting Heyplaat. Onderweg werd echter keert gemaakt en naar het vliegpark teruggereden. Het heeft ongetwijfeld in de bedoeling gelegen om met de gedwongen medewerking van de luitenant de nog standhouden de Nederlandse onderdelen tot overgave te bewegen. Het 49e, het 50e en het 51e Pel.Lu.Mitr. stonden onder bevel van de C.-i 3e Gomp. Lu. Mitr., kapitein H.O. van Rijswijk. Deze bevond zich in zijn commandopost te Pernis, toen de eerste bommen op Waalhaven vielen. Toen hij korte tijd later waar nam, dat valschermtroepen afsprongen in de omgeving van het vliegpark, begaf hij zich onmiddellijk per auto op weg naar het 49e Pel. Lu.Mitr. Ter hoogte van de pe lotonsopstelling stopte hij, omdat hij mitrailleurvuur hoorde, dat uit de weilanden kwam. Toen de kapitein daarop met getrokken pistool de auto verliet, werd hij do delijk getroffen door het vuur van de opdringende valschermjagers. De 77e Bt.Lu.A., onder bevel van reserve eerste-luitenant J.H. Hasewinkel, stond opgesteld op pier 7 van de Waalhaven. Slechts één van de vier stukken was be schermd door een aarden omwalling, waarin een aantal munitienissen was uitge spaard. Toen het bombardement van het vliegpark een aanvang nam, opende de batterij het vuur op het op plm. 3 000 m hoogte vliegende vijandelijke jagerescorte. De twee mitrailleurs M.25 namen de laag overkomende bommenwerpers voor hun rekening. Juist de avond tevoren had de Bt.C. 1 290 patronen geleend van het 51e Pel.Lu.Mitr., omdat hij nog geen munitie voor zijn mitrailleurs had ontvangen. Terwijl luitenant Hasewinkel het vuur leidde, dat werd afgegeven met vuurstoten van vier schoten, bewoog de dienstdoende batterij officier (Bt.O.), vaandrig König, zich tussen de stukken en de mitrailleurs. Herhaaldelijk viel er een van de stukken uit, omdat zich storingen voordeden in de half-automatische tempeertoestellen. De storingen waren een gevolg van het overvloedige vet, waarmede de projectielen waren ingesmeerd om ze te beschermen tegen de weersinvloeden. Met behulp van machine-olie werden de storingen echter spoedig opgeheven. Het uitblijven van waarneembare resultaten, de daverende explosies op het nabijge legen vliegpark, de laag overvliegende bommenwerpers, alsmede het telkens weer uitvallen van een vuurmond, werkten zeer deprimerend op het batterijpersoneel. Vaandrig König wist hen evenwel met zijn kalmerende woorden in een betere stemming te brengen, zodat aanvankelijk de nauwkeurigheid, waarmede het vuur werd afgegeven, zelfs verbeterde. Toen kort daarop echter in de richting Rhoon en Smitshoek het afspringen van valschermtroepen werd waargenomen, kostte het de vaandrig de grootste moeite te voorkomen, dat de bedieningsmanschappen hun stukken in de steek lieten. De beide mitrailleurs hadden tot dusverre regelmatig gevuurd op de laag over komende vliegtuigen. Toen de dd. Bt.O. echter constateerde, dat de munitievoor- 227

NIMH | 1970 | | pagina 241