ie Luchtvaartregiment raad voor deze wapens op een schrikbarende manier was geslonken, gaf hij bevel om in het vervolg nog slechts te vuren, indien er een grote trefkans bestond. Hij voorzag blijkbaar, dat er nog moeilijkheden zouden komen met de gelande valscherm troepen. Door haar voortdurend vuren was de batterij-opstelling door de vijand ontdekt. Dit bleek toen twee bommenwerpers binnen de dode cylinder der vuurmonden hoogte namen en elk drie bommen op de batterij wierpen. De batterij bezetting had gelukde bommen kwamen terecht in de Waalhaven, ten noorden van de pier en beschadigden slechts een aantal meerboeien. Toen het geweer- en mitrailleurvuur op het vliegpark verflauwde en losse groepjes Jagers van de ie Compagnie langs de pier in de richting Heyplaat terugtrokken, ontstond er opnieuw grote onrust onder het batterij personeel. Enige onderoffi cieren trachtten luitenant Hasewinkel er toe te bewegen de vuurmonden onklaar te maken en eveneens terug te gaan in de richting van HeyplaatDe Bt.C. ging op dit voorstel niet in en zond een aantal manschappen, onder bevel van een sergeant, naar de ingang van de pier met de opdracht onmiddellijk alarm te slaan, wanneer de vijand de pier naderdeBovendien liet hij een mitrailleur in stelling brengen op de weg aan de westelijke zijde van de Waalhaven. De andere mitailleur bleef op de pier. Met de vier vuurmonden en de beide mitrailleurs werd daarop het vuur met onver minderde hevigheid voortgezet. De Bt.C. was van plan de strijd zo lang mogelijk vol te houden. Daartoe besprak hij met vaandrig M.H.H. König1 het volgende plan. Bij de nadering van de vijand zou de vaandrig met de halve batterij bezetting stel ling nemen bij de toegang tot de pier, terwijl hijzelf met de andere helft in stelling zou blijven op de pier. Afhankelijk van de omstandigheden, zou een van beide af delingen vervolgens trachten door een omtrekkende beweging de vijand in de rug of flank te komen. Toen de uitgezette wacht meldde, dat vijandelijke troepen uit het zuiden naderden langs de westelijke Waalhavenoever, nam de vaandrig met zijn mannen - met front zuid - stelling op een strandje langs de noordelijke kant van de ingang van de pier, terwijl luitenant Hasewinkel met zijn mannen in stelling kwam dwars over de pier. Een der stukken bleef bezet om zo mogelijk artilleriesteun te verlenen. De vijand nam een stelling in bij het zuidelijke strandhoofd van de pier en ontketende met zijn talrijke automatische wapens een moordend vuur op de geïmproviseerde Neder landse stellingen. De verdedigers hielden echter stand en beantwoordden het vuur. Ook het nog bezette stuk liet zich hierbij niet onbetuigd. Juist toen de afdeling onder de d.d. Bt.O. nog een poging wilde doen om terrein te 1 De student (gewezen vaandrig) M.H.H. König werd op 18 mei 1943 door de Duitsers te Utrecht gefusilleerd. 228

NIMH | 1970 | | pagina 242