ie Luchtvaartregiment vliegende vliegtuigen werd gebombardeerd. Kort daarop werden deze toestellen door Nederlandse jachtvliegtuigen neergeschoten. Toen bij het tweede alarm de stroom opnieuw werd ingeschakeld, functioneerde de elektrische overbrenging naar en de telefoonverbinding met de drie stukken niet meer. Het bleek, dat kortsluiting was ontstaan in de kabel 'stroombron-schakelkast' en dat de kabel op de plaats van de kortsluiting gedeeltelijk was verbrand1. Een reservekabel was niet aanwezig, omdat deze enige tijd geleden was ingeleverd om te dienen bij het formeren van een nieuwe batterij. Nadat pogingen om het vuur van de batterij te leiden met behulp van megafoons waren mislukt door het oorverdo vende lawaai, werd getracht nog enige uitwerking te krijgen door het afgeven van stukkenvuur. De kortsluiting kon niet worden opgeheven. Ook de bedieningen van de beide mi trailleurs, waarover de batterij beschikte, zagen zich opgelegde kansen om de vijand verliezen toe te brengen ontgaan, omdat de mitrailleurs - ondanks herhaaldelijke wijziging van de veerspanning - niet tot regelmatig vuren konden worden gebracht. Het afgeven van stukkenvuur zonder centrale leiding had slechts tot gevolg, dat de batterij herhaalde malen door vijandelijke jachtvliegtuigen werd aangevallen en een bommenwerper een viertal bommen wierp op de batterij. Al deze aanvallen hadden gelukkig geen succes; wel werd een drietal woonhuizen in de nabijheid van de batterij-opstelling vernield. Tenslotte beschoten de manschappen de laagvlie- gende toestellen met hun karabijnen, maar ook dit vuur bleef zonder uitwerking. V rij onverwacht sprongen tientallen valschermj agers af ten noorden van de batterij Een vijftal kwam neer in de onmiddellijke nabijheid van de batterij en werd spoedig buiten gevecht gesteld. Deze actie dwong de Bt.C. zijn mannen in te zetten als infanterist. Onmiddellijk werden patrouilles uitgestuurd en posten uitgezet, ter wijl de toegangswegen naar de batterij werden versperd met karren en auto's. De Bt.C. werd door twee mitrailleurkogels gewond en afgevoerd naar het Zuider Ziekenhuis. De patrouilles deden hun best om de valschermjagers te beletten zich tot eenheden te verzamelen. In de batterij-opstelling vernam men dan ook uit verschillende richtingen al spoedig een levendig infanterievuur. Laat in de morgen meldde sergeant-majoor-vlieger J. J. Buwalda zich bij de ver sperring op het kruispunt. Hij was vergezeld van zijn staartschutter, dpi. sergeant J. Wagner. De juiste tijd van aankomst is niet bekend. Zij hadden met hun GI (no. 319) 1 De kortsluiting is opzettelijk veroorzaakt. Met een bajonet of met een ander, van een scherpe punt voorzien voorwerp is de kabel zodanig bewerkt, dat bij inschakeling van de stroom kort sluiting moest ontstaan. Een na de capitulatie ingesteld onderzoek naar de dader(s) van deze ver- radelijke daad heeft geen resultaat opgeleverd. Dit is voor zover bekend het enige verraad geweest, dat bij de luchtdoelartillerie is voorgekomen. De gevolgen ervan waren voor de op zo'n belangrijk punt opgestelde batterij katastrofaal. 231

NIMH | 1970 | | pagina 245