ie Luchtvaartregiment De sergeant-majoor-vlieger, die zich 's morgens bij de batterij bezetting had ge voegd, bracht telefonisch rapport uit aan de G.-Lvd. en vertrok daarna via Brielle en Maassluis naar het vliegpark Bergen, waar hij op 13 mei aankwam. Een groot deel van het personeel van de 3e Sectie van de Hie Zl.A. tl., dat rond de Waalhaven was opgesteld, werd door de afgesprongen valschermtroepen overrom peld en gevangen genomen. Een deel van dit personeel slaagde er in zich op het Afrikaanderplein te verenigen met een infanterie-onderdeel van het Etappen Bataljon Rotterdam, terwijl de overige manschappen zich voegden bij het perso neel van de 2e Sectie van de Ille Zl.A.tl. Deze versterkte sectie wist zich tot om streeks 19.00 te handhaven bij het Zuider Ziekenhuis, in het tuindorp Vreewijk. De gevechtsacties van de 3e Ja.V.A.1 Toen het luchtbombardement een aanvang nam, hielden de bemanningen der G I'n zoals reeds vermeld zich op bij de commandopost van de C.-3e Ja.V.A. Alleen het technisch grondpersoneel bevond zich op dat ogenblik bij de gevechts- gerede vliegtuigen, die met warmgedraaide motoren startklaar stonden. Hoewel de vliegers zich naar hun toestellen haastten, duurde het door het bombardement en de beschietingen toch nog enige tijd, alvorens de eerste G I startte. Thans volgt een korte beschrijving van de lotgevallen van de acht bemanningen, die er in slaagden om het vliegpark tijdens het bombardement met hun toestel te verlaten. Twee bij de hangars opgestelde G I'n startten kort na elkaar. Het gelukte res. ie luitenant-vlieger P. Noomen, die met de dpi. korporaal-radiotelegrafist/staart- schutter H. de Vries was gestart inde GI, no. 312, de beide He's 111 neer te schieten, die de eerste bomaanval op het landingsterrein hadden uitgevoerd. Kort daarop landde het toestel met een lekgeschoten benzinetank weer op het vliegpark met gestopte rechtermotor. Als tweede startte res. ie luitenant-vlieger J.P. Kuipers met zijn radiotelegrafist/ staartschutter, dpi. sergeant J.R. Venema, in de G I, no. 302, die voor de hangars aan de oostelijke zijde van het landingsterrein stond. Nadat hij op voldoende hoogte was gekomen, viel hij onmiddellijk een verband van drie He's 111 aan. Hij slaagde er in twee toestellen tot landen te dwingen en het derde ernstig te bescha digen, maar moest daarna terugkeren, omdat tijdens het luchtgevecht een der mo toren van zijn G I was stukgeschoten. Hij slaagde er nog juist in het vliegpark te be reiken en zijn toestel aan de rand van het landingsterrein tot stilstand te brengen, waarna hij het naar de hangar taxiede. Beide bemanningen verlieten na de landing hun vliegtuig en spoedden zich - aan- 1 Zie voorts bijlage no. 25. 233

NIMH | 1970 | | pagina 247