ie Luchtvaartregiment Als zesde startte van het vliegpark Waalhaven res. eerste-luitenant-vlieger A. van Oorschot met zijn radiotelegrafist/staartschutter, dpi. sergeant W.P. Wesly, in de G I, no. 315, die licht door bomscherven was beschadigd. Na enige tijd een vijande lijke bommenwerper te hebben achtervolgd, keerde hij naar het vliegpark terug en beschoot daar verschillende Duitse transporttoestellen. Toen zijn munitievoorraad was verbruikt, week hij uit naar het vliegpark De Kooy. Tijdens de uitloop op dat vliegpark kwam het toestel in aanraking met een der vele op het landingsterrein op gestelde palen, waardoor het werd beschadigd. De schade kon echter worden her steld, zodat deze G I dezelfde dag nog operationeel kon worden ingedeeld bij de 4e Ja.V.A. op het vliegpark Bergen. Als zevende startte res. tweede-luitenant-vlieger J. van der Jagt, zonder staart- schutter, zodat hij tijdens zijn vlucht in de rug niet gedekt was1. Zijn schutter had waarschijnlijk moeten zijn dienstplichtig sergeant S. de Vos, die op weg naar het toestel vanuit de lucht werd neergeschoten. Zijn lijk werd namelijk aangetroffen tegen een der staartbomen van het vliegtuig, dat naast het toestel van Van der Jagt stond opgesteld. Het pleit voor het moreel en het plichtsgevoel van Van der Jagt, dat hij desondanks zonder aarzelen het luchtruim koos en de strijd aanbond met de overmachtige tegenstander. Reeds kort na de start werd zijn vliegtuig neergeschoten, waarna het in de Maas neerstortte. Van der Jagt vond hierbij de dood. Als laatste startte sergeant-majoor-vlieger J.J. Buwalda met zijn radiotelegrafist/ staartschutter, dpi. sergeant J.Wagner, in de G I, no. 319, die in de noordwestelijke hoek van het landingsterrein stond. Hij startte in de richting van de brandende Koolhovenfabriek. Toen hij voldoende hoogte had gewonnen, viel hij een Duitse bommenwerper aan en schoot deze neer bij Zuid-Beijerland. Teruggekeerd bij het vliegpark, ontwaarde hij een andere bommenwerper, die in zuidelijke richting vloog. Ter hoogte van Dordrecht gelukte het hem om ook dit toestel neer te schieten. Kort daarna echter stortten enige Me's 109 zich op de eenzame G I. Vlieger en staartschutter weerden zich dapper, maar de overmacht was te groot. Met een stukgeschoten rechtermotor en een haperende linkermotor maakte Buwalda bij Zevenbergen een geslaagde buiklanding. Een haastig toegesnelde arts verleende sergeant Wagner, die tijdens de luchtstrijd in het gelaat was gewond, de eerste hulp. Allerminst ontmoedigd door het verlies van hun toestel, begaven de twee zich op weg om naar Waalhaven terug te keren. Zij voerden de achtermitrailleur en enige 1 Het nummer van dit toestel kon niet meer worden achterhaald. Het was er een uit de nos. 309, 330, 334 of 335- 236

NIMH | 1970 | | pagina 250