ie Luchtvaartregiment en doortastend optredende tegenstander, moesten er wel toe leiden dat de strijd om het vliegpark Waalhaven reeds na betrekkelijk korte tijd in het nadeel van de verdedigers was beslist. Hieraan kon het dapper strijden van groepjes Jagers, treinsoldaten en luchtdoelbestrijdingspersoneel, alsmede het heldhaftig optreden van een handjevol jachtvliegers, weinig toe- of afdoen. d De bombardementen van het vliegpark Bergen en de gevechts acties van de 4e Jachtvliegtuig Afdeling en van de Strategische Verkenningsvliegtuig Afdeling (zie kaart no. 6 en de bijlagen nos. 26 en 27) Met de aanleg van het vliegpark Bergen was in 1937 een begin gemaakt. Omdat het lag in de Bergermeer Polder, was de aanleg terwille van een goede afwatering zodanig uitgevoerd, dat het terrein van het vliegpark een afzonderlijke polder vormde. Toen in het voorjaar van 1939 het landingsterrein geschikt was voor het geregeld gebruik door lichtere vliegtuigen, wees de C.-Lvd. het vliegpark Bergen aan als standplaats voor de Strategische Verkenningsvliegtuig Afdeling (Strat.Ver. V.A.). Bij het uitbreken van de vijandelijkheden op 10 mei 1940 was het landingsterrein sinds enige tijd ook vrijgegeven voor zwaardere vliegtuigen. De bij een modern vliegpark behorende outillage ontbrak toen echter nog. Op 10 mei 1940 waren van het ontworpen gebouwencomplex en de hangars immers pas zes hangars met de aansluitende betonnen plateaus nagenoeg gereed. Het landingsterrein was beslist minder goed dan bij het in gebruiknemen. De gras mat vertoonde ernstige beschadigingen, die door het starten en landen der vlieg tuigen waren veroorzaakt. Sommige terreingedeelten moesten, omdat zij te dras sig waren, zelfs door startende of landende vliegtuigen worden vermeden. Dit gold vooral voor de zwaardere Fokker-G I.A ('Mercury') toestellen, die behoorden tot de 4e Ja.V.A., de afdeling die na de Strat. Ver.V.A. op dit vliegpark werd gesta tioneerd. De reserve majoor B.A.W. Schlimmer was door de C.-Lvd. aangewezen als vlieg- parkcommandant. Hij werd door een kleine staf in zijn functie bijgestaan. Allereerst moet nu worden nagegaan op welke wijze de beide genoemde vliegtuig afdelingen en de organen voor de bewaking en de verdediging van het vliegpark waren opgesteld in de vroege morgen van 1 o mei 1940. De Strategische Verkenningsvliegtuig Afdeling (Strat.Ver.V.A.) Overeenkomstig de bevelen van de C.-Lvd. had de C.-Strat.Ver.V.A. (1-I-1 Lv.R.), 239

NIMH | 1970 | | pagina 253