ie Luchtvaartregiment dan op de voorafgaande dagen i.v.m. het van de C.-Lvd. ontvangen telefonisch bevel om de motoren der vliegtuigen ditmaal extra warm te laten draaien. Het bevel van de C.-Lvd. van i.io, dat de vliegtuigen van 3.00 af gereed moesten zijn om te starten, heeft de C.-4e Ja.V. A. niet bereikt. Kort na 2.00 bevond kapitein Lamers zich op het vliegpark Bergen. Hij hoorde het geronk van grote aantallen vliegtuigen, die van oost naar west overvlogen. De zoeklichten waren niet in staat de vliegtuigen in hun lichtbundels te vangen, om dat de machines zich voortbewogen boven het op plm. 600 m hoogte hangende wolkendek. Hij dacht geen ogenblik aan een aanval op het vliegpark, temeer daar hij tot dusverre geen inlichtingen had ontvangen, dat een dergelijke aanval kon worden verwacht. Zijn indruk was, dat voor de zoveelste maal het Nederlandse luchtruim werd geschonden, zij het ditmaal dan wel op uitgebreide schaal. Omdat hij toch niet gerust was, belde hij omstreeks 2.45 de hoofdofficier van dienst van het Co.Lvd. op en vroeg hem toestemming voor de start van de vliegtuigen, dan wel permissie om met twee of drie toestellen boven het wolkendek poolshoogte te nemen. Gelet op de daaromtrent door de C.-Lvd. gegeven orders, kon de hoofdofficier van dienst dit verzoek niet inwilligen. Hij vestigde er de aandacht op, dat de jachtvlieg tuigen alleen mochten starten op bevel van de C.-Jachtgroep óf bij gezichtswaar neming - op initiatief van de C.-4e Ja.V. A. De Luchtverdedigingsgroep 'Bergen' Het luchtruim boven en in de omgeving van het vliegpark werd verdedigd door de luchtverdedigingsgroep 'Bergen', die stond onder de bevelen van de vliegparkcom- mandant. Tot deze Lvd.Gr. behoorden - de 15eBt.Lu.A- (3stukkenvan7.5tl.no. 1); de 160e Bt.Lu. A. (3 stukken van 4 tl.) - het Pel. 2 tl. Bergen (3 stukken van 2 tl. no. 1 en 2 mitrs. M.25) en de Xle Zl.Afd.tl. (min 3e en 4e sectie)1. Voor aangelegenheden, de luchtdoelartillerie en de luchtdoelmitrailleurs betref fende, diende de C.-i5e Bt.Lu.A., eerste-luitenant E.J.P. Krijger, op te treden als adviseur van de vliegparkcommandant, terwijl de C.-XIe Zl.Afd.tl., reserve kapi tein ir. A. Donkersloot, deze van advies zou dienen inzake zoeklichtaangelegen heden. Een groepscommandant was namelijk niet aangewezen. Van een éénhoof dig bevel over alle middelen was dan ook geen sprake en de vliegparkcommandant, die in zodanig geval als coördinator diende op te treden, heeft dit onvoldoende ge daan, althans zijn coördinatie heeft niet doorgewerkt tot in de bevelen. 1 De 3- en 4-XIe Zl.Afd.tl. stonden in een z.g. neutraliteitsopstelling bij de 6e Bt.Lu.A. ten noord westen van de Moerdijk en maakten deel uit van de Lvd.Kr. Rotterdam/'s-Gravenhage. 242

NIMH | 1970 | | pagina 256