ie Luchtvaartregiment De 15e Bt.Lu.A. was opgesteld op plm. 1 km ten zuiden van de zuidoostelijke hoek van het landingsterrein. De vuurmonden en de vuurleidingsgroep waren beschermd door aarden wallen, waarin munitienissen waren uitgespaard. Het grootste deel van de beschikbare munitie was opgeslagen in een schuur van een naburige boerderij. De voertuigen van de batterij stonden verspreid opgesteld bij een aantal boerde rijen. Het personeel was op grond van de luchtwachtberichten even na 2.00 gealarmeerd. Het kwam echter niet tot vuren op de overvliegende vliegtuigen, omdat de doelen - zoals hiervoren vermeld - niet konden worden verlicht. De opstelling van de 160e Bt.Lu.A., onder bevel van reserve tweede-luitenant G.G. Slotemaker, bevond zich plm. 1 km ten westen van de noordelijke verspreide op stelling der G X'n Er waren geen beschermende wallen rond de vuurmonden aan gebracht. De voertuigen van de batterij waren geparkeerd in de bosrand ten noor den van de opstelling. Ook het personeel van deze batterij was omstreeks 2.00 ge alarmeerd. De drie stukken van 2 tl. van het peloton 'Bergen' stonden opgesteld bij de oostelijke begrenzing van het landingsterrein. Er waren lage, bescherming biedende wallen van zandzakken rond de stukken aangebracht. Tussen 2.00 en 3.00 werd het per soneel gealarmeerd. De beide mitrs. M.25 waren opgesteld in 'kuilen' aan de noor delijke zijde van hangar 6. Zij waren om 3.15 gevechtsvaardig. De beide secties zoeklichten tl. bestonden elk uit drie 150 cm hoog-intensief zoek lichten. Voor een overzicht van de opstelling van deze secties wordt verwezen naar het kaartje op blz. 247. De zoeklichten stonden sedert het invallen van de duisternis op 9 mei in hun op stellingen en waren volledig bezet. De G.-XIe Zl.Afd.tl. gelastte op grond van de luchtwachtberichten bovendien om 1.40 algemeen alarm. Toen de dageraad aanbrak, zag de bemanning van zoeklicht 1 van 2-XIe Zl.Afd.tl., die was opgesteld bij het Bio Vacantieoord te Bergen aan Zee, boven zee een groot aantal vliegtuigen cirkelen, die een bepaalde formatie aannamen en in deze for matie in de richting van het vliegpark koersten. Eén van de manschappen belde on middellijk het vliegpark op en berichtte: 'Die gasten, die vannacht overvlogen, komen terug'. Aan de andere zijde van de lijn werd geantwoord (door wie is niet bekend)'Dat is goed, dan zullen wij de lua. ook waarschuwen'. Het woord 'ook' zou er op kunnen duiden, dat kapitein Lamers toen reeds was ge waarschuwd. Een dergelijk bericht heeft deze commandant echter niet bereikt. Hoewel de waarschuwing dus tijdig werd gegeven, moet er iets hebben gehaperd aan het doorgeven van het bericht van de soldaat van 2-XIe Zl.Afd.tl. aan de vliegparkcommandant of aan de C.-4e Ja.V.A. Deze gang van zaken zou de onder gang ten gevolge hebben van vrijwel de gehele 4e Ja. V. A. 243

NIMH | 1970 | | pagina 257