Ter inleiding plan voor een beslissende operatie tegen Frankrijk ontworpen, dat naar de chef van de staf van Legergroep A, General E. von Manstein, het 'Manstein-plan' zou worden genoemd. Lange tijd doen verschillende hoge militaire autoriteiten al het mogelijke om het bestaan van dit plan voor Hitier verborgen te houden, maar ten slotte krijgt Von Manstein de kans zijn plan bij Hitier naar voren te brengen en toe te lichten. De Duitse Leider is direct voor dit plan gewonnen en geeft op 20 febru ari 1940 het bevel het 'Manstein-plan'te aanvaarden en uit te werken. Zo ontstaat de Neufassung der Aufmarschanweisung Gelb'van 24 februari 1940, uitgegeven door de Oberbefehlshaber des Heeres, Gen.St. d. H., Op. Abt. (Ia), Nr. 130/40 g. Kdos., die behoudens detailwijzigingen op 10 mei 1940 tot uitvoering kwam. Kort samengevat, ging het 'Manstein-plan' - volgens Von Manstein in zijn meer genoemde boek - uit van de volgende principes 1 'Das Ziel der Westoffensive müsse die Herbeiführung der Entscheidung zu Lande sein. Das Anstreben von Teilzielen, wie sie in den Aufmarschanweisungen des O.K.H. niedergelegt seien, rechtfertige weder den politischen (Verletzung der Neutralitat dreier Lander), noch den militarischen Einsatz1. 2 Der Schwerpunkt unserer Angriffsoperation müsse bei der Heeresgruppe A, nicht bei der Heeresgruppe B liegen. Die wirkliche Chance liege bei der Heeres gruppe A durch einen den Gegner überraschenden Vorstosz durch die Ardennen (wo er den Einsatz von Panzerkraften des Gelandes wegen sicher nicht erwartet) in Richtung auf die untere Somme, um die nach Belgien hereingeworfen Feindkrafte vorwarts der Somme abzuschneiden und zu vernichten2. 3 Wie die Hauptchance, so liege aber auch die Hauptgefahr für die deutsche Offensive bei der Heeresgruppe A. Um zu verhindern, dasz der Gegner mit seinen Reserven eine geschlossene Abwehrfront herstellt, komme es darauf an, einen Aufmarsch feindlicher Krafte in unserer Südflanke etwa beiderseits der Maas oder zwischen Maas und Oise schon in seiner Entstehung zu zerschlagen3. 1 Het doel van het offensief in het westen zal het forceren van de beslissing te land moeten zijn. Het streven naar partiële doelstellingen, zoals die in de operatiebevelen van het O.K.H. neergelegd zouden zijn, zal noch de politieke (schending van de neutraliteit van drie landen), noch de militaire inzet rechtvaardigen. 2 Het zwaartepunt van onze aanvalsoperatie zal bij de Legergroep A, niet bij de Legergroep B moeten liggen. Door een de tegenstander verrassende voorwaartse stoot door de Ardennen (waar hij de inzet van pantserstrijdkrachten wegens de toestand van het terrein zeker niet verwacht) in de richting van de beneden-Somme om de in België in de strijd geworpen vijandelijke strijd krachten ten noorden van de Somme af te snijden en te vernietigen, zal de werkelijke kans bij Legergroep A liggen. 3 Zoals de grootste kans, zo zal ook het grootste gevaar voor het Duitse offensief bij Legergroep A 12

NIMH | 1970 | | pagina 26