ie Luchtvaartregiment Om 18.00 verplaatste de vliegparkcommandant zijn commandopost naar de Eeu wige Laan, terwijl de C.-XIe Zl.Afd.tl. zijn commandopost vestigde in het kantoor van de Gem. Waterleiding in Alkmaar. Deze post was daar om 24.00 weer in bedrijf. In verband met de omstandigheid, dat Noord-Holland werd bedreigd met een vij andelijke aanval over het IJsselmeer vanuit de noordelijke provincies, gelastte de C.-Lvd. de vliegparkcommandant in de nacht van 13 op 14 mei om het vliegpark te ontruimen en het onbruikbaar te maken. Daartoe verstrekte hij hem om 2.20 telefonisch het volgende bevel 1 Grondorganisatie 4e Ja.V.A. zo spoedig mogelijk verplaatsen naar Schiphol 2 Gevechtsgerede C X vliegtuigen eveneens naar Schiphol, bij aan breken van de dag 3 Grondorganisatie 1-I-1 Lv.R. zo spoedig mogelijk naar Schiphol; 4 Het vliegpark na vertrek der vliegtuigen zo spoedig mogelijk on bruikbaar maken, hetzij door versperring, hetzij door vernieling 5 Zolang deze vernieling of versperring niet is uitgevoerd, blijft u - onder handhaving van de bestaande opdracht - met de bewakings troepen en luchtdoelbestrijdingsmiddelen ter plaatse; Zo de vijand u tot ontruiming dwingt, met bewakingstroepen en lucht doelbestrijdingsmiddelen naar Bloemendaal en aldaar nadere orders vragen aan de G.-Lvd. 6 De niet-vlieggerede vliegtuigen afvoeren en - indien zulks niet mogelijk - vernielen. Het vernielen der niet-vlieggerede vliegtuigen mag slechts geschieden, indien een oprukkende vijand daartoe dwingt, dan wel na het ver laten van het vliegveld In de morgen van 14 mei hing er een zware grondmist, waardoor de vliegtuigen niet eerder konden starten dan omstreeks 9.00. Onmiddellijk na het vertrek van het laatste vliegtuig maakte majoor Schlimmer een aanvang met de vernieling van het vliegpark. Met de hulp van burgerarbeidskrachten liet hij de ringdijk rond het vliegpark op elf plaatsen doorsteken en de zuidelijke toegangsbruggen vernielen. Vier defecte GI toestellen, alsmede één niet-vlieggereed CX vliegtuig bleven achter. Omdat het water slechts zeer langzaam binnenvloeide, handhaafde majoor Schlimmer nog de gehele dag de bewaking van het vliegpark. 's Avonds ontving hij omstreeks 19.00 bericht van het neerleggen van de wapens, waarop hij de ver schillende onderdelen verzamelde in Bergen. Voor het vliegpark Bergen was de strijd ten einde. 267

NIMH | 1970 | | pagina 281