ie Luchtvaartregiment werd aangevallen, concentreerde de vijand zijn aanvallen voor een belangrijk deel op deze vliegtuigen, waardoor zij in vlammen opgingen. Om i i.oo waren weer twee G I vliegtuigen (nos. 315 en 322) gevechtsgereed, die door luitenant Van Oorschot en sergeant Hartkoren naar Schiphol zouden worden gevlogen. Omdat zijn eigen toestel (no. 315) even voor de start toch niet helemaal gereed bleek te zijn, stapte luitenant Van Oorschot met zijn staartschutter, ser geant Wesly, in de G I, no. 322. Hij startte met dat toestel om n.ioen landde om streeks 11.25 op Schiphol. Hartkoren had nu geen toestel, daarom werd voor hem de G I, no. 303, die reeds aan de beschreven verkenningsvlucht had deelgenomen, in gereedheid gebracht. Daardoor vertrok reserve sergeant-vlieger H. Hartkoren, vergezeld van dienstplichtig sergeant-radiotelegrafist/staartschutter W.H.M. Heeres, met dit vliegtuig omstreeks 11.30 van Bergen en landde om ongeveer 11.55 eveneens op Schiphol, waar toen dus drie G I'n verzameld waren. Ingevolge een door tussenkomst van de C.-1 Lv.R. van de C.-Lvd. ontvangen bevel, ontvingen Van Oorschot en Hartkoren van hun afdelingscommandant de op dracht om de vijandelijke vliegtuigen aan te vallen, die waren geland nabij de rijksweg tussen Delft en Rotterdam. Om 16.00 startten dus de Fokker-G I.A ('Mercury'), no. 322. (res. ie lt.-vl. A. van Oorschot, commandant-, dpi. sergt.-rtgjstaartschutter W.P. Wesly). Fokker-G I.A ('Mercury'), no. 303. res. sergt.-vl. H. Hartkorendpi. sergt.-rtg/staartschutter W.H.M. Heeres Zij voerden hun opdracht met succes uit, doordat zij meerdere vijandelijke vlieg tuigen vernielden. Zij strekten hun vlucht uit tot de omgeving ten noorden van Rotterdam en Vlaardingen en keerden om 17.00 weer behouden op Schiphol terug, zonder door de vijand te zijn onderschept. Intussen liet de C.-4e Ja.V.A. de werkzaamheden aan de nog te herstellen vlieg tuigen voortzetten. Omdat hij echter enig technisch personeel diende af te staan ten behoeve van het detachement Schiphol, ontving hij in de loop van de dag als ver sterking vijf burgerwerkkrachten van de Fokkerfabriek. De aangewezen detachementscommandant (luitenant Dill) vertrok pas om 18.30 met enig grondpersoneel en 24 kisten vliegtuigmunitie per auto naar Schiphol. Hij kwam daar omstreeks 21.00 aan en vestigde zijn commandopost in Badhoevedorp. Op dat tijdstip waren op het vliegpark Schiphol vier G I vliegtuigen aanwezig, waarvan één met een beschadigde propeller (no. 308)Het vierde vliegtuig was de G I, no. 325, waarmee reserve eerste-luitenant-vlieger T.H. Leegstra (vergezeld van een monteur van Fokker) om 18.35 van Bergen was gestart en omstreeks 18.50 op Schiphol was geland. 272

NIMH | 1970 | | pagina 286