ie Luchtvaartregiment Behalve de vliegers en de radiotelegrafisten/staartschutter, omvatte het detache ment Schiphol toen zeven man technisch personeel, waaronder drie bewapenings monteurs. Op laatstgenoemd tijdstip waren er op het vliegpark Bergen nog zes G I vliegtuigen in reparatie. Op 12 mei 1940 bleek om 3.50, dat er slechts één van de vier G I'n (no. 325) op het vliegpark Schiphol gevechtsgereed was. Om 4.30 gaf de C.-Lvd. aan de C.-Jacht- groep de opdracht om onmiddellijk twee G I vliegtuigen naar het vliegpark Mid- denmeer te dirigeren. Deze toestellen zouden daar ter beschikking komen van de G.-Ie Verk.Gr. (1-2 Lv.R.) en worden ingezet voor de bescherming van een door twee C V vliegtuigen boven Friesland uit te voeren verkenning. Indien één G I ge vechtsgereed zou zijn, moest de bescherming slechts door één vliegtuig worden ver leend. Na veel heen en weer getelefoneer, o.m. terzake van de radioverbinding met de G I vliegtuigen, waarvoor het radiostation te Soesterberg zou zorgen, startte om streeks 5.50 alleen luitenant Jhr. B. Sandberg, vergezeld van sergeant J. van den Breemer, met de G I, no. 325. Dit toestel landde om 6.04 op het vliegpark Midden- meer. Het zou vandaar de C V'n, nos. 594 (Overgauw - Klinkhamer) en 612 (Wagenaar - Geertsma) escorteren op een verkenningsvlucht boven de vijandelijke stellingen aan de Friese kust vóór de Wonsstelling. De C V, no. 594, vertrok alléén om 6.15. De G I, no. 325, vertrok tegelijk met de C V, no. 612, om 6.30, maar heeft vermoedelijk ook de 594 later enige tijd begeleid, want hij landde samen met deze weer om 7.10. De C V, no. 612 keerde tien minuten later op Middenmeer terug. De vliegtuigen van de Ie Verk.Gr. maakten een goede verkenning en tijdens de vlucht ontmoetten zij geen vijandelijke toestellen. Luitenant Jhr. Sandberg aanvaardde omstreeks 7.27 de vlucht terug naar Schip hol en vloog daarbij - ingevolge opdracht - via het vliegkamp De Kooy om daar de D XXI, no. 219 (sergt. Slag) te ontmoeten en deze op zijn vlucht naar het vlieg park Buiksloot te escorteren. De G I keerde omstreeks 7.45 weer behouden op het vliegpark Schiphol terug. Luitenant Jhr. Sandberg bleef tijdens al deze vluchten voortdurend in verbinding met het radiostation te Soesterberg. Zoals bekend, ontving de G.-Strat. Ver. V. A. te Bergen om 14.05 de opdracht om met een zestal C X'n respectievelijk Waalhaven en het parkeerterrein bij het Feijenoord- stadion te bombarderen, waarvoor de C.-ie Ja.V.A. alle gevechtsgerede D XXI'n als escorte beschikbaar moest stellen. Kapitein Schmidt Crans berichtte echter om 14.26, dat er slechts vier D XXI'n gevechtsgereed waren, wat te weinig escorte be tekende voor twee verschillende opdrachten. In verband daarmee gaf de G.-Lvd. om 14.27 aan kapitein Lamers de opdracht om de enige gevechtsgerede G I (no. 325) eveneens in te zetten ter bescherming van de C X'n. Om 14.30 gaf kapitein 273

NIMH | 1970 | | pagina 287