ie Luchtvaartregiment Lamers deze opdracht telefonisch door aan luitenant Dill op Schiphol, die hem echter mededeelde dat er op dat moment weer drie G I'n gevechtsgereed waren. Daarom vroeg de C.-4e Ja.V.A. om 14.31 aan het Co.Lvd. of onder deze omstandig heden wellicht alle drie G I'n moesten worden ingezet. Enige minuten later be richtte kapitein Dufour van het Co.Lvd. hem, dat inderdaad alle drie G I'n moesten meedoen, waarna kapitein Lamers dit veranderde bevel weer doorgaf aan luite nant Dill. Om 15.22 berichtte de C.-Strat.Ver.V.A., dat er om 15.30 zes C X'n van Bergen zouden starten, die via Buiksloot naar Rotterdam zouden vliegen. Dit bericht is aan alle betrokkenen doorgegeven en zeer waarschijnlijk ook medegedeeld aan de vliegers van de drie G I'n, die op Schiphol gereed stonden. Om 15.50 deelde de C.-Strat.Ver.V.A. - bij navraag daaromtrent mede, dat de start van de G X'n was uitgesteld, waarna luitenant Dill zijn commandant er tele fonisch van op de hoogte stelde, dat er drie G I'n van Schiphol abusievelijk om streeks 15.30 reeds waren gestart. Dat was echter niet juist; alleen de G I, no. 325 (Jhr. Sandberg - Van den Breemer) was gestart1. Daarom werd aan het radio station van Soesterberg verzocht om no. 325 via de radio opdracht te geven naar Schiphol terug te keren. Tenslotte startten de zes C X'n om 16.04 van Bergen en ver enigden zich om 16.21 boven Buiksloot met de daar gestarte zes D XXI'n. De lucht- wachtpost Aalsmeer berichtte kort daarna, dat ook de G I, no. 325 zich om 16.25 bij de twaalf vliegtuigen had gevoegd. De vlieger van deze G I moet daarna de boodschap van radio Soesterberg hebben ontvangen, want ongeveer tien minuten later landde hij weer op het vliegpark Schiphol. Luitenant Dill had omstreeks 16.21 de escadrille van twaalf vliegtuigen wel gezien, maar meende dat er nog een tweede groep G X'n zou komen. Daarom heeft hij de andere twee G I'n niet meer laten starten. Zo werd door een reeks van misver standen de opdracht door de G I'n niet uitgevoerd en moesten drie D XXI'n de taak der G I'n overnemen2. De ernstige toestand, die ontstond toen de vijand de frontlijn op de Grebbeberg bij 8 R.I. had doorbroken, welk feit omstreeks 16.00 bekend werd, noodzaakte er toe naar middelen om te zien om de geslagen bres te dichten. De O.L.Z. gaf daarom de 1 Het bericht van de luitenant Dill, zoals het bewaard is gebleven, kan niet juist zijn. Alleen de vlieger van de G I, no. 325, is gestart voordat het bevel daartoe werd gegeven. Hij hield zich aan de oorspronkelijk vastgestelde starttijd en heeft het startbevel daarom niet afgewacht. Een en ander wordt op verschillende manieren bevestigd a Soesterberg kreeg opdracht om de no. 325 terug te roepen (van nog twee andere G I'n was daar bij geen sprake) b Aalsmeer meldde, dat één G I zich bij de escadrille voegde; c De beide andere G I vliegers hebben bevestigd, dat zij op Schiphol aan de grond zijn gebleven. 2 Zie ook de bijlage no. 24. 275

NIMH | 1970 | | pagina 289