ie Luchtvaartregiment briek 'Fokker' en die oorspronkelijk waren bestemd voor Finland. De fabriek was doende de vliegtuigen te bewapenen. De commandant van het detachement Schiphol nam de drie aangekomen vliegers voorlopig op in zijn detachement en de oudste van hen meldde de C.-2 Lv.R. 's avonds om 21.00, dat drie G I.B ('Wasp') vliegtuigen, nl. de nos. 342, 343 en 346, waarschijnlijk op 13 mei gereed zouden komen, echter zonder de noodzakelijke achterbewapening. De C.-4e Ja.V.A. had op het vliegpark Bergen de gehele dag laten doorwerken aan de te herstellen vliegtuigen en kon 's avonds om 22.00 aan de C.-Lvd. melden, dat vier G I.A ('Mercury') vliegtuigen op Bergen weer gevechtsgereed waren gekomen, t w. denos. 310, 315,318en 321. Op 13 mei ontving de G.-Jachtgroep om 0.10 een bevel van de C.-Lvd., dat in hield dat de T V, no. 856 (de laatst overgebleven gevechtsgerede TV) - geëscorteerd door vier G I'n - en voorts zes G X toestellen (begeleid door zes D XXI'n) om 4.30 een bombardement moesten uitvoeren bij Wageningen, dus vóór de Grebbelinie. De algemene leiding - voor zover het de coördinatie betrof-was opgedragen aan de C.-Strategische Groep (G.-I-i Lv.R.). Om 3.30 herriep de C.-Lvd. de opdracht voor de T V en de begeleidende GI vlieg tuigen. Het verschijnen van een vijandelijke pantserdivisie in Noord-Brabant, die via de Moerdijkbrug oprukte naar Rotterdam, had de O.L.Z. doen besluiten om de brug voor gewoon verkeer bij Moerdijk te laten vernielen door een luchtbombar dement. De C.-Lvd. stelde de C.-4e Ja.V.A. kort na 3.30 in kennis met deze wijziging en gaf hem opdracht om de vlucht van de C X vliegtuigen naar Wageningen bovendien te laten beschermen door twee G I vliegtuigen en de beide andere G I'n te dirigeren naar het vliegpark Schiphol. De vliegers van laatstgenoemde vliegtuigen moesten zich melden bij de C.-Bom.V. A., evenals de vlieger van de gevechtsgerede G I (no. 325) van het Schiphol-detachement. Deze drie G I'n zouden tezamen de T V, no. 856 begeleiden op zijn bombardementsvlucht naar de Moerdijk. Kort na 4.00 startte de volgende patrouille van Bergen, met bestemming het vlieg park Schiphol Fokker-GI.A ('Mercury'), no. 315. (res. 2e lt.-vl. P.C. Schoute, Cdt. - dpi. sergt.-rtgjstaartschutter H.P. Lindner) Fokker-G I.A ('Mercury'), no. 310. res. sergt.-vl. A.K. Bosman - dpi. sergt.-rtgfstaartschutter R.M. Coene Het toestel van luitenant Schoute landde normaal op het vliegpark Schiphol, doch sergeant Bosman slaagde er niet in om van zijn toestel het tweede wiel van het lan dingsgestel uit te draaien. Teneinde raad gaf hij opdracht het toestel met behulp van 277

NIMH | 1970 | | pagina 291