ie Luchtvaartregiment Om 18.50 had kapitein Lamers o.m. aan de C.-Jachtgroep telefonisch gerappor teerd 'het materieel heeft ook na 10 mei ernstig geleden. De toestellen zijn doorzeefd met kogelgaten. Een staartboom van één der G I'n is dus danig doorschoten, dat een expert van de Fokkerfabriek het toestel hedenavond op sterkte zal controleren. De gaten in de tanks worden met kurkjes gedicht, waarover een pleister wordt geplakt'. Om 23.30 ontving de commandant van het Schiphol-detachement van de C.-Lvd. de opdracht om op 14 mei met twee G I'n twee C X n van de Strat.Vei .V.A. te es corteren, die een bombardementsopdracht zouden uitvoeren op een vijandelijke batterij in Friesland, in de omgeving van de kop van de Afsluitdijk. De C X n zouden om 3.45 starten van het vliegpark Bergende bescherming moest onderling worden geregeld. Tijdens de voorbereidingen voor deze vlucht en het onderling overleg in de vroege morgen van 14 mei, trok de C.-Lvd. omstreeks 2.00 de opdracht voor deze vlucht in. Omstreeks 1.30 had kapitein Lamers van de C.-Jachtgroep de opdracht ontvangen om zijn commandopost met de grootste spoed te verplaatsen naar het vliegpark Schiphol. Deze opdracht werd spoedig gevolgd door een aanvullende opdracht van de C.-Lvd., die inhield dat de gehele grondorganisatie en alle gevechtsgerede vlieg tuigen naar Schiphol moesten worden overgebracht. Terwijl de C.-4e Ja.V.A. zich van het vliegpark Bergen verplaatste naar het vlieg park Schiphol1, ontving de commandant van het Schiphol-detachement van de C.-Jachtgroep de opdracht met vijf G I'n om 4.00, of zodra het weer het toeliet, aan wezig te zijn boven de omgeving van Wijk bij Duurstede. Vliegroute. Woerden- Vreeswijk - Wijk bij Duurstede. Op hetzelfde tijdstip zouden vijf D XXI vlieg tuigen van de gecombineerde ie en 2e Ja.V.A. aanwezig zijn in het vak Odijk Zeist - de Bilt - Groenekan - Utrecht. De volledige opdracht voor de beide afde lingen is vermeld op blz. 199- hield verband met de bescherming van de teiug- tocht van het Veldleger op het Oostfront van de Vesting Holland. Omstreeks 4.15 kwam de C.-4e Ja.V.A. op Schiphol aan. Hij werd vergezeld door vijf vliegers, vier radiotelegrafisten/staartschutter en enig technisch grondperso neel. Ook tijdens de nachtelijke verplaatsing per auto van dit personeel werd de 4e Ja.V.A. door pech achtervolgd. Bij een autobotsing werden een luitenant-vlieger en twee sergeanten vrij ernstig gewond. Zoals bekend is uit de beschrijving van de acties van de gecombineerde ie en 2e Ja. 1 Uit het gestelde bij het vliegpark Bergen is reeds bekend, dat op last van de O.L.Z. de provincie Noord-Holland ten noorden van het Noordfront van de Vesting Holland - met uitzondering van de Stelling van Den Helder moest worden ontruimd. 280

NIMH | 1970 | | pagina 294