ie Luchtvaartregiment moge blijken uit de omstandigheid dat de kapitein Lamers de volledige bevoegd heid kreeg eigener beweging opgedragen oefeningen met de G I'n niet te laten door gaan, indien hij de toestand van het landingsterrein op Bergen ongeschikt achtte. Aangenomen moet worden dat de C.-Lvd. bij de verspreiding der vliegtuigonder delen over de Vesting Holland voor de 4e Ja.V.A. geen andere mogelijkheid was gebleven dan het vliegpark Bergen. Op De Kooy was reeds de ie Ja.V.A. gestatio neerd, terwijl er daar - naast de onderdelen der M.L.D. - zeker geen plaats meer wasvoor de 4e Ja.V.A. De vliegparken (c.q. velden) Ruigenhoek, Buiksloot, Bos plan, Middenmeer en Ockenburg waren te klein. Op het vliegpark Waalhaven was de 3e Ja.V.A. gestationeerd, terwijl op Ypenburg reeds twee afdelingen (later drie) aanwezig waren. Bovendien wenste men de beide afdelingen G I'n niet te dicht bij elkaar. Het vliegpark Schiphol bergde reeds twee afdelingen en moest bovendien zo lang mogelijk open blijven als internationaal vliegveld voor de burgerlucht vaart. Zodoende was alleen Bergen beschikbaar, dat derhalve wel moest worden gekozen, ongeacht de daaraan verbonden, ook bij de hoogste autoriteiten bekende bezwaren. Daarom blijft het onbegrijpelijk, dat naderhand geen voorzieningen zijn getroffen ter verbetering van het draagvermogen van het landingsterrein van het vliegpark Bergen. Tenslotte is het duidelijk, dat nadien - om welke reden dan ook - nimmer is overwogen de 4e Ja.V.A. alsnog van standplaats te doen wisselen met de ie of de 2e Ja.V.A. Reeds in de avond van 10 mei was de vliegers o.m. gezegd, dat zij zich gereed moesten houden voor vertrek naar Engeland1. Voor dit geval was een van de vlie gers een kaartentrommel toevertrouwd met een volledig stel stafkaarten van Neder land, schaal 1 50 000. Toen in de zeer vroege morgen van 14 mei dan ook de op dracht werd ontvangen de 4e Ja.V.A. met spoed over te brengen naar Schiphol, dacht men niet anders of deze verplaatsing stond in verband met de komende evacu atie Ook tijdens het verblijf op Schiphol ontvingen de vliegers op i4meinogde verzekering, dat zij des avonds - dus bij duisternis - naar Engeland zouden worden overgevlogen. Groot was dan ook bij velen de teleurstelling en bij enkelen de ver ontwaardiging, toen op het tijdstipdat het neerleggen van de wapens bekend werd, niemand meer mocht vertrekken. De gevechtsacties van de Strategische Verkenningsvliegtuig Afdeling (zie bijlage no. 27) Reeds eerder in dit hoofdstuk werd gesteld, dat de Strat.Ver.V.A. op 10 mei 1940 1 Zie in dit verband het gestelde hieromtrent in dit hoofdstuk, onder aWie in dit geval de op dracht gaf en de reden daartoe, konden niet meer worden achterhaald. 283

NIMH | 1970 | | pagina 297