Ter inleiding nomen veldtocht. In het veranderde plan voor het grote Duitse offensief tegen West- Europa nam ons land derhalve een sleutelpositie in. Dit kan o.m. blijken uit een aantekening in het dagboek van General der Artillerie A. Jodl, de Chef Operatiën van het Oberkommando der Wehrmacht, en het latere commentaar daarop van General Speidel in zijn meergenoemde studie, die aldus luidden :'Am 6. Februar be- reits taucht ein neuer Gedanke auf: nur die Besetzung Hollands irn Westen und die 'Weserübung' durchzuführen, und Belgien die Neutralitat für Kriegsdauer zu ga rantieren'. 'Es wurde also zum mindesten mit dem Gedanken gespielt, den 'Fall Gelb' zu Gunsten der Aktion gegen Norwegen aufzugeben, bezw. ihn - zunachst - auf den nördlichsten Abschnitt der Westfront, auf eine Teilaktion gegen Holland zu beschranken'1. Het belang van het Nederlandse operatiegebied blijkt voorts uit het volgende. Het begin van de aanval der landstrijdkrachten was afhankelijk van de mogelijkheid het luchtoffensief te lanceren, dat aan de aanval langs de grond diende vooraf te gaan. Het tijdstip, waarop het totale offensief kon beginnen, werd dus bepaald door de weersomstandigheden in het gebied, waar het zwaartepunt van het luchtoffen sief zou komen te liggen. Nadat 'A-Tag' reeds verschillende keren door het Duitse opperbevel was uitge steld en 'die weitaus meisten Terminverschiebungen wurden ausdrücklich mit der Wetterlage begründet'2, was nu het wachten op enkele dagen gunstig vliegweer in Nederland, zodat ongetwijfeld kan worden gesteld dat het weer in ons land het startsein heeft gegeven voor de Duitse veldtocht in het Westen3. Hitler had met de luchtlandingsplannen een zeer grote persoonlijke bemoeienis. General A. Kesselring, de commandant van de Luftflotte 2, waartoe het Luftlande- Korps behoorde, schreef hierover in zijn mémoires onder meer: 'Die Führung wurde noch dadurch erschwert, dass sich Hitler und Goering selbst in die Vorbe- 1 'Op de 6e februari komt reeds een nieuwe gedachte op: in het westen alleen de bezetting van Nederland en de 'Weserübung' ten uitvoer te leggen en aan België de neutraliteit te garanderen voor de duur van de oorlog'. 'Er werd dus op z'n minst met de gedachte gespeeld 'Fall Gelb' op te geven ten behoeve van de actie tegen Noorwegen, respectievelijk de operatie in de noordelijkste sector van het westelijke front allereerst te beperken tot een afzonderlijke actie tegen Nederland'. 2 'verreweg de meeste verschuivingen van de vastgestelde tijd werden gemotiveerd met de weers gesteldheid' (Uit 'Der Westfeldzug 1939/1940'). 3 In de loop van de ge mei 1940 kwam ons land onder invloed van een gebied van hoge luchtdruk, waarvan de kern waarschijnlijk over Schotland lag. Daardoor was het op 10 mei 1940 helder en zonnig weer met weinig bewolking van kleine Cumuli, die een maximale bedekkingsgraad van 2/10 veroorzaakte. De luchtstroom over ons land kwam uit noordelijke richting en de windsterkte varieerde tussen 2 en 3 Beaufort; het zicht was goed. (Geheel overeenkomstig de gegevens van het k.n.m.i. te De Bilt.) J5

NIMH | 1970 | | pagina 29