ie Luchtvaartregiment bedrijf. Het personeel, dat geen taak had bij de noordelijke of de zuidelijke ver spreide opstelling, werd bij de commandopost geconcentreerd. Om 8.25 ontving de commandant van de C.-Lvd. telefonisch de volgende opdracht 'Bombardeer onverwijld de Duitse vliegtuigen op de velden Waal haven en Valkenburg'. Na enige nadere gegevens te hebben gevraagd omtrent de vijand ter plaatse en het totale aantal in te zetten vliegtuigen, besliste de G.-Strat.Ver.V.A. dat het vlieg- park Waalhaven door zes en het vliegveld Valkenburg door drie toestellen zou worden gebombardeerd. Nadat de vliegtuigen en de bemanningen waren aange wezen en de officier, belast met de vliegtechnische zaken, de opdracht had ont vangen de toestellen gereed te maken, werd de uitvoering van beide opdrachten door de commandant met de bemanningen besproken. Tussen 10.40 en 10.50 startten drie Fokker-G X vliegtuigen uit de zuidelijke ver spreide opstelling, t.w. Fokker-C X, no. 713. (ielt.-vl. R. Hofstede, escadrille-commandant-res. 2e It.-wrn. R.B. Lewis). Fokker-G X, no. 714. (res. 2e lt.-vl. P. Kool - res. 2e It.-wrn. G.H. Salomé) Fokker-G X, no. 715. (res. 2e lt.-vl. K. Verhorst-res. 2e It.-wrn. H.J. Vermeulen) De no. 715 had startmoeilijkheden en startte daardoor als laatste om 10.50. De vliegtuigen verzamelden zich om 11.00 op 51 1111 hoogte boven Alkmaar. Van hier zetten zij koers naar Valkenburg, via Beverwijk en Noordwijkerhout, daarbij ge leidelijk klimmend naar 1 500 m. Om 11.20 vielen 21 mijnbommen1 van 50 kg diagonaal over het landingsterrein van dit vliegveld, waardoor verschillende daar geparkeerd staande vijandelijke vlieg tuigen in brand geraakten. Naar schatting stonden er ongeveer 40 a 50 vliegtuigen verspreid opgesteld op dit nog in aanleg zijnde landingsterrein. Kort vóór het bom bardement waren vijf op het strand staande vliegtuigen waargenomen. Hoewel was afgesproken, dat na afloop van de aanval elk vliegtuig op eigen gelegenheid - op zeer lage hoogte vliegend - naar de basis zou terugkeren, konden de bemanningen van de nos. 713 en 714 de verleiding niet weerstaan deze geparkeerde Ju 52 vlieg tuigen met hun vóór- en achtermitrailleurs onder vuur te nemen. Dit had tot 1 De toestellen keerden op het vliegpark terug met drie mijnbommen, waarvan het afvuurmecha- nisme had geweigerd. 287

NIMH | 1970 | | pagina 301