ie Luchtvaartregiment zakelijk i.v.m. de 'veiligheid' der bommen, zoals onder sub a van dit hoofdstuk uiteengezet) en op deze hoogte zijn bommen afwerpen. Direct na het bom bardement moest de vlieger weer zo laag mogelijk gaan vliegen en zo naar de basis terugkeren1. Met deze methode van laag bombarderen zou het tekort aanjagerbescherming of het geheel ontbreken ervan goed worden gecompenseerd. Een nadeel op deze geringe hoogte, die een kleinere voorhoud-hoek en een kortere aanlooptijd met zich bracht, was echter dat de bommenrichtkijker, die met de hand moest worden bediend, voor hoogten beneden 700 m niet kon worden ingesteld en derhalve niet kon worden gebruikt. De bommen moesten daarom door de waarnemer 'op zicht' worden geworpen. In de praktijk zou dit 'over het handje afwerpen' van de bommen geen bezwaar blijken te zijn. Een van de jonge vliegers opperde voorts tijdens de bespreking de wenselijkheid, dat het luchtvarend personeel bij operationele vluchten de stalen helm zou opzet ten i.p.v. de normale vlieghelm. Ook dit werd voorgeschreven. Om 12.13 ontving de G.-Strat.Ver.V.A. van de G.-Lvd. telefonisch het bevel een bombardement met mijnbommen uit te voeren op het vliegpark Ypenburg. Korte tijd later trok de C.-Lvd. dit bevel weer in en gaf opdracht de opstelling van de Duitse valschermtroepen in het zuidelijke Moerdijkbruggenhoofd te bombarderen en te beschieten. Deze troepen hadden zich daar genesteld in de veldversterkingen, die door Nederlandse troepen bezet waren geweest. Thans belemmerde de bezet tingvan dit bruggenhoofd het 6e Grens Bataljon het oprukken in de richting van de beide bruggen. De commandant wees voor de uitvoering van de opdracht vijf vliegtuigbeman ningen aan, t.w. Fokker-C X, no. 705. Ritmeester-vl. J. Hoytema van Konijnenburg, escadrille-commandant - res. ielt.-wrn. A. Ch. van Rijn) Fokker-C X, no. 713. sergt.-majoor-vl. W. Warnaar- res. 2e It.-wrn. J.H.M. ten Holder Fokker-CX, no. 714. res. sergt.-vl. D.J.F. Roxs - res. 2e It.-wrn. R.B. Lewis 1 Dit reeds zo lang in de vliegerswereld bekende 'Huisje, Boompje, Beestje'-systeem, waarbij het vliegtuig laag over elk huisje, boompje en beestje heenscheerde, werd zodoende gepromoveerd tot standaardsysteem. Zo ontstond op het vliegpark Bergen de uitroep 'Hubobé'. Met deze kreet zouden de bemanningen voortaan uitgeleide worden gedaan en na terugkeer worden verwelkomd (Zie 'Hubobé', 'De Strategische Ver.V.A. in de oorlogsdagen van 1940', door S.J. Postma) 292

NIMH | 1970 | | pagina 306