Ter inleiding reitungen des Luftlandeunternehmens sehr stark eingeschaltet hatten und General Student eine gewisse Immediatstellung einraumten'1. De toenmalige Generalmajor W. Speidel, de chef van de staf van de Luftflotte 2, schreef er later over'wahrend der Monate dauernden Zeit der Organisation und Vorbereitung des Luftlande-Unternehmens hatten sowohl Hitier selbst, wie der Oberbefehlshaber der Luftwaffe persönlich, wie sein Lw. Führungsstab sich in immer starkerem Masze und in Einzelheiten eingreifend eingemischt, und zwar sehr oft unter Umgehung der an sich verantwortlichen Luftflotte 2, die erst nach- traglich von bereits ergangenen Entscheidungen erfuhr'2. Als onderdeel van het grote luchtlandingsplan zouden de landingen rond 's-Gravenhage o.m. moeten resulteren in 'de gevangenneming'3 van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. De beschikbare bronnen spreken, wat dit betreft, vrij duidelijke taal. Omdat H.M. de Koningin zeer nauw bij een beslissing over oorlog en vrede betrokken was, is het alleszins verklaarbaar dat de luchtlandingsopera ties Hitier reeds uit dien hoofde voortdurend bezig hielden. Het plan voor het offensief tegen ons land nam tenslotte de volgende vorm aan. Het Duitse 18e Leger, onder bevel van Generaloberst G. von Küchler, moest aan weerszijden van de grote rivieren snel naar de Noordzeekust doorstoten, teneinde a ons land zo spoedig mogelijk uit te schakelen als basis voor een geallieerde be dreiging tegen de uiterste rechterflank van de Duitse legers èn tegen het Ruhrge- bied. b reeds in het begin van de veldtocht een goede basis te verkrijgen voor de luchtoorlog tegen Engeland. Aan het 18e Leger was de Ie Kavallerie-Division toegevoegd, die tot taak had onze zwak verdedigde noordelijke provincies - ten noorden van de lijn Zwolle-Nord- horn - te bezetten en het oostelijke uiteinde van de Afsluitdijk te vermeesteren. De taak van het 18e Leger hield automatisch de bezetting van de rest van Nederland in. 1 'De bevelvoering werd nog daardoor bemoeilijkt, dat hitler en goering zichzelf zeer intensief bij de voorbereidingen van de luchtlandingsonderneming hadden ingeschakeld en generaal Student een zekere direct aan hen ondergeschikte functie inruimden'. 2 'tijdens de maanden durende tijd van organisatie en voorbereiding van de luchtlandingsonder neming hadden zowel hitler zelf, als de Opperbevelhebber der Luftwaffe persoonlijk, alsmede diens beleidsstaf zich er in steeds sterkere mate en tot in details ingrijpend mee bemoeid, en wel zeer vaak met passering van de in wezen verantwoordelijke (commandant van) Luftflotte 2, die pas achteraf iets gewaar werd van reeds lang genomen beslissingen'. 3 Een gevangenneming, die in wezen neerkwam op het voor een belangrijk deel uitschakelen uit Haar hoge functie. 16

NIMH | 1970 | | pagina 30