ie Luchtvaartregiment De aanduiding op de kaart van de juiste plaats van het te bombarderen doel gaf enige moeilijkheden, omdat de C.-Lvd. en de G.-Strat.Ver.V.A. werkten met staf kaarten van een verschillend jaar van uitgifte. De oplossing van de vraag welk punt nu precies werd bedoeld, hield de vijf bemanningen nogal enige tijd bezig ten koste van hun nachtrust, aangezien zij pas om 2.15 er achter waren waar precies moest worden gebombardeerd. Met de commandant van de afdeling jachtvlieg tuigen te Buiksloot maakte kapitein Van der Werff telefonisch de afspraak, dat de C X'n zouden vliegen via Buiksloot, waar - evenals op 12 mei was gebeurd - het jagerescorte zich bij hen zou aansluiten. Deze regeling had op 12 mei goed voldaan. Om 3.20 werden de motoren van vijf G X'n aangeslagen, te weten Fokker-C X, no. 705. ie It.-vl. R. Hofstede, escadrille-commandant - res. 2e It.-wrn. M.G. A- Tjak Fokker-C X, no. 711. (2elt.-vl. H.C. Asjes-res. 2elt.-wrn. R.B. Lewis). Fokker-C X, no. 700. (res. sergt.-adsp.res.off.-vlieger R.M. van Luijk - 2e It.-wrn. H.J. Landman) Fokker-CX, no. 712. res. sergt.-vl. D.J.F. Roxs res. 2e It.-wrn. J.H.M. ten Holder Fokker-C X, no. 713. (res. 2elt.-vl.-wrn.J.F. de Laat - res. it It.- wm. A.Ch. van Rijn) Drie toestellen rolden vanuit de noordelijke verspreide opstelling naar het vlieg- park en wachtten op de twee toestellen, die uit de zuidelijke verspreide opstelling naar het vliegpark moesten komen. Een van laatstbedoelde, t.w. no. 713, bleek niet geheel vlieggereed, zodat tenslotte slechts vier C X'n konden starten. Omdat het bombardement, zoals reeds vermeld, aan een bepaald tijdstip was gebonden, gaf de leider van het verband om 3.47 het sein tot vertrek. De vier C X'n bereikten laag vliegend reeds om 3.58 het vliegpark Buiksloot, waar vijf D XXI vliegtuigen zich bij hen aansloten. Om 4.00 startten ook twee G I'n van Bergen, met dezelfde opdracht als de D XXI'n van Buiksloot. Op 50 m hoogte vlogen daarop de C X'n over het IJ naar Loosdrecht en - via De Bilt - in de richting van de Grebbeberg. Tussen Rhenen en Wageningen klommen de verkenners vrij snel naar 350 m en om klokslag 4.30 ontploften er 32 mij nbommen van 50 kg op de aangegeven plaats in het bos, waarbij branden ontstonden. De bommen waren nauwelijks geëxplodeerd, of de begeleidende G I'n en D XXI'n doken naar het doel om dit met hun voormitrailleurs nog eens onder vuur te nemen. Even later namen ook de vier C X'n aan het vuren deel. Langs dezelfde vliegweg werd teruggevlogen. De bemanningen van de C X'n 299

NIMH | 1970 | | pagina 313