ie Luchtvaartregiment lieten de vliegers der D XXI'n achter bij Buiksloot en landden om 5.01 op het vliegpark Bergen. De G I'n, die individueel waren teruggevlogen, waren daar reeds om 4.45 teruggekeerd. Bij het uitbrengen van rapport bij de C.-Strat.Ver.V.A. bleek, dat de beman ningen op de terugweg bij Rhenen en Amerongen grote colonnes hadden waarge- nomen en ook grote troepenconcentraties bij laatstgenoemde plaats. Om 5.45 bracht de C.-Strat.Ver.V.A. telefonisch een samenvattend verslag uit aan de C.- Lvd. Omstreeks 7.00 berichtte een van de officieren van het H.K.V. aan het Co.Lvd., 'dat het uitgevoerde bombardement verlichting had gegeven en vroeg daarom om een herhaling ervan. Toen dit verzoek aan de G.-Lvd. werd overgebracht, besliste deze dat aan het verzoek van de C.V. geen gevolg kon worden gegeven, omdat de vermoeidheid van het personeel en de toestand van het materieel zulks niet toeliet. De C.V. kon echter wèl blijven beschikken over het luchtvaartmaterieel, dat nog aanwezig was bij 2 Lv.R. Toen de C.V. om 7.20 deze beslissing vernam, deed hij vijf minuten later een per soonlijk beroep op de C.-Lvd. Hierbij deelde hij mee, dat de toestand bij de Grebbe kritiek was en dat bij Wageningen het behoud van de Grebbestelling op het spel stond. Onder deze omstandigheden moest hij alles eisen. De G.-Lvd. beloofde hulp en gaf daarop bevel de vliegtuigen, die nog beschikbaar waren bij 1 Lv.R., gevechtsgereed te maken en te bemannen met vrijwilligers. Dit bevel bereikte de C.-Strat.Ver.V.A. kort na 7.30. Deze liet onmiddellijk al het luchtvarend personeel, waarvan het grootste deel was gaan slapen, verzamelen op zijn commandopost. Hij vertelde zijn mannen, dat het in verband met de zeer ernstige toestand bij de Grebbe absoluut noodzakelijk was de opdracht van 's morgens vroeg te herhalen. Hij zei zeer goed te beseffen, wat het personeel in de afgelopen dag had gepresteerd en vroeg daarom vrijwilligers om de vijf C X'n te bemannen. Spontaan verklaarden alle vliegers en waarnemers zich bereid de nieuwe opdracht uit te voeren, waarop kapitein Van der Werff vijf bemanningen aanwees. Niet onvermeld mag blijven, dat intussen het technisch personeel, dat in de laatste veertig uren geen slaap had genoten, thans weer een topprestatie moest le veren om de vliegtuigen tijdig gereed te krijgen. Opnieuw nam kapitein Van der Werff telefonisch contact op met de commandant van het vliegpark Buiksloot om escorte te verkrijgen. Kapitein Schmidt Crans zegde toe de bescherming te verlenen op dezelfde wijze als bij de vorige vlucht was geschied. Omstreeks 11.00 werden de motoren van de volgende vijf G X'n aangeslagen 300

NIMH | 1970 | | pagina 314