Ter inleiding Aan Duitse zijde was men er zich terdege van bewust, dat de specifieke moeilijk heden van het opmarsgebied in Nederland met zijn vele waterwegen en inundaties èn de vele vooruitgeschoven verdedigingsstellingen ter bescherming van de Vesting Holland het 18e Leger tegenover zulke grote hindernissen zouden kunnen plaatsen, dat - ook al zouden deze de operaties nu niet direct tot mislukking doe men - zij de opmars toch zodanig zouden kunnen vertragen, dat van een 'bliksem- offensief' tegen Nederland geen sprake meer zou zijn. Als gevolg daarvan zou dan de bedreiging van de Duitse rechterflank te lang bestendigd blijven en zou een groot deel der Duitse troepen en der Luftwaffe te lang gebonden zijn, wat een erns tig gevaar zou kunnen opleveren voor de verdere operaties tegen Frankrijk1. Om dit duidelijk aanwezige risico tot een minimum te beperken, werd - zoals ge zegd - besloten het Luftlande-Korps rechtstreeks in te zetten tegen de Vesting Holland. De troepen van dit Korps zouden hierdoor vanzelfsprekend het 18e Leger ondersteunen en moesten daarom nauw met dit leger samenwerken. In het operatiebevel voor het Luftlande-Korps, het 'Befehl für den Einsatz des LL.- Korps im Fall 'Festung', dat op 23 februari 1940 door de commandant van het Luftlande-Korps werd uitgegeven, was de taak als volgt omschreven: 'Festung Holland soli handstreichartig - unter Umgehung der Grebbe-Linie aus der Rückfront genommen werden'2. Daartoe zou het gelijktijdig vier acties uitvoeren, die in zijn studie 'Der Westfeldzug 1939/40' door General der Flieger a.D. W. Speidel als volgt zijn weergegeven 1 het vermeesteren en het in bezit houden van de belangrijke bruggen over de brede stromen bij Rotterdam, Dordrecht en de Moerdijk, omdat slechts het bezit daarvan verdere operaties - eerst naar het noorden3 en dan naar het zuiden - mogelij k zou maken 2 het Nederlandse leger verhinderen zich volgens plan te groeperen voor de verde diging van de verschillende stellingen van de Vesting Holland door deze stellingen in de rug, dus van het westen uit (uit het hart van de Vesting Holland) te ver overen en te bezetten 3 het Nederlandse leger, maar vooral zijn reserves, tenminste als effectieve strijd macht uit te schakelen en tenslotte 1 Hierbij mede denkend aan de mogelijkheid van Engelse luchtoperaties vanaf Nederlandse vlieg- parken. 2 'De Vesting Holland moet - door omtrekking van de Grebbestelling - verrassend in de rug worden genomen'. 3 In de eerste plaats de toegangen openhouden voor de ge Panzer-Division om deze in staat te stellen de Vesting Holland vanuit Noord-Brabant te penetreren. 17

NIMH | 1970 | | pagina 31