ie Luchtvaartregiment lieten op het vliegveld Mardyck. Kapitein Van Marcelis Hartsinck wist Groot- Brittannië van hieruit te bereiken, maar luitenant Hoekstra keerde terug naar be zet Nederland. Korte nabeschouwing Het verloop van de oorlogshandelingen, meer in het bijzonder de landing van de vijandelijke valscherm- en luchtlandingstroepen op de eerste oorlogsdag, hadden de G.-Lvd. gedwongen de Strat.Ver.V.A. niet te gebruiken als een verkenningseen heid, waarvoor zij was bestemd, maar haar reeds direct in te zetten als een gevechts- (bombardements-) eenheid. Tegenover de twee op 14 mei ondernomen 'tactische' verkenningsvluchten in de richting van Rotterdam staan vierentwintig uitgevoerde bombardementsvluchten en deze hebben de Strategische Verkenningsvliegtuig Af deling (Strat.Ver.V.A.) onmiskenbaar het aanzien gegeven van een volwaardige gevechtseenheid. Dit 'mis'-bruik van de Strat.Ver.V.A. toont nog eens temeer aan, dat aan de af weermiddelen, waarover onze landsverdediging beschikte, wel het een en ander ontbrak. Zoals in de voorafgaande bladzijden reeds is besproken, heeft de Strat.Ver.V.A. noodgedwongen als gevechtseenheid moeten optreden, aanvankelijk binnen het gebied waar de Duitse valscherm- en luchtlandingstroepen op 10 mei waren ge land, en op 13 mei - toen de debacle bij de Grebbe onafwendbaar scheen - tot tweemaal toe bij Wageningen. Dank zij het hoge moreel en het doorzettingsvermogen van het personeel èn de grote wilskracht van de commandant der afdeling, werden alle vluchten vastbe raden en op goede wijze uitgevoerd. Voorts was het vooral aan het grote aanpas singsvermogen van kapitein Van der Werff aan de gewijzigde tactische omstandig heden te danken, dat na de vlucht naar Waalhaven op 10 mei - waarbij twee vlieg tuigen verloren gingen - het 'Hubobé'-systeem als standaardmethode werd aan vaard bij het uitvoeren van alle operationele vluchten. Door het consequent toe passen van deze methode leed de afdeling geen enkel verlies meer, hoewel de beman ningen - tijdens het merendeel der volgende vluchten - talrijke vijandelijke vlieg tuigen boven het eigen toestel waarnamen. Het technisch personeel heeft - hoewel verstoken van de outillage van een hangar - dag en nacht gezwoegd om onder moeilijke omstandigheden en vaak met ge bruikmaking van geïmproviseerde hulpmiddelen - constant zeven vliegtuigen ge- vechtsgereed te houden. Ook dit personeel vond in de vastberaden houding en de bezielende leiding van de commandant een bron van inspiratie, die het in staat stelde door te zetten en tot het einde te volharden. Gelet op het hiervoren gestelde, is het zondermeerduidelijkdathet niet aan deStrat. 306

NIMH | 1970 | | pagina 320