De gebeurtenissen op de vliegparken, die wa ren bezet door de onderdelen van het 2 e Lucht vaartregiment, alsmede de gevechtsacties van deze onderdelen HOOFDSTUK III a De gevechtsacties van de Ie Verkenningsgroep vanaf de vlieg parken Hilversum, Middenmeer en De Zilk (zie de kaarten nos. 7, 8 en 11 en de bijlage no. 28) De Ie Verkenningsgroep (Ie Verk.Gr.), die sedert de afkondiging van de algemene mobilisatie op 29 augustus 1939 was gestationeerd op het vliegpark Hilversum, had tot taak om samen te werken met het IV L.K., welk legerkorps het noordelijke deel van de V allei- of Grebbestelling bezette. Op 10 mei 1940 was majoor-waarnemer H. van der Zanden commandant van de groep. Door de C.-Lvd. was hij tevens aangewezen als vliegparkcommandant. Voor de bewaking en de verdediging van het vliegpark beschikte hij over de 6e Comp.Bew.Tr., onder bevel van reserve eerste-luitenant P.N. Oudshoorn. Op 17 oktober 1939 was deze compagnie ter beschikking gekomen. In de avond van 9 mei werd de C.-Ie Verk.Gr. om 23.00 bij de G.-IV L.K. ontboden in diens stafkwartier te Bilthoven. Daar vernam hij dat de algemene mi litaire toestand als zorgelijk moest worden beschouwd. Nadat hij was teruggekeerd in zijn commandopost op het vliegpark, stelde hij zich telefonisch in verbinding met de C.-2 Lv.R., luitenant-kolonel-waarnemer J.H. Sar, en deelde hem in bedekte termen mee wat hij kort tevoren op het stafkwar tier van het IV L.K. had vernomen. De C.-2 Lv.R. vertelde hem, dat hetgeen hij had gehoord juist was en droeg hem tegelijk op er voor te zorgen, dat het vliegpark de volgende morgen om 3.00 in de hoogste graad van strijdvaardigheid verkeerde. 309

NIMH | 1970 | | pagina 323