2e Luchtvaartregiment De opstelling van de Ie Verk.Gr. op het vliegpark De commandopost van de G.-Ie Verk.Gr. was gevestigd in een woning, gelegen aan de Nieuw Loosdrechtseweg ten oosten van het vliegpark. Schuin tegenover de commandopost, aan de zuidzijde van die weg, waren de radio- en de foto-af deling ondergebracht in een woonhuis, terwijl de motorvoertuigen van de verken ningsgroep op enige afstand van die afdelingen goed verdekt waren opgesteld in het beboste terrein. In de late avond van g mei 1940 stonden negen gevechtsgerede vliegtuigen in ver spreide opstellingen ten noorden en ten oosten van het vliegpark, t. w. a de Fokker-C V'n, nos. 594, 612, 646 en 650 b de Fokker-C X, no. 719 en c vier Koolhoven-FK 51 'n, waaronder no42 2 Niet gevechtsgereed waren de Fokker-C X, no. 718 en twee Fokker-G V'n. De G X, no. 718 stond - gedeeltelijk gedemonteerd - voor inspectie in de permanente han gar van het vliegpark, één C V met een lekke waterkoeler was gestald in de kleine houten noodhangar, terwijl de tweede C V (600) 's middags was gecapoteerd bij de westzijde van het landingsterrein, waar hij nog steeds op de rug lag. De verplaatsing der vliegtuigen - door mulle zandwegen - naar de startbaan moest gebeuren met hand- en autotrekkracht en nam veel tijd in beslag. De bewaking van de verspreid opgestelde vliegtuigen, alsmede van de toegangs wegen tot het vliegpark, geschiedde door personeel van de verkenningsgroep. Een van de lokalen van de hangar was ingericht tot wachtlokaal. In de noordoostelijke rand van het landingsterrein waren twee vliegtuigtenten ge plaatst. Van 7 mei af werd een van deze tenten gebruikt als verblijf voor het piket gedeelte van de 6e Comp.Bew.Tr. Het landingsterrein was versperd met betonnen putringen, waarbij echter een startbaan was vrijgehouden. Twee lt.mitrs. van de verkenningsgroep, bestemd voor de bestrijding van laag vliegende vijandelijke vliegtuigen waren vóór de hangar opgesteld in een betonnen putring. De munitie van de groep was opgeslagen in het bos aan de oostzijde van het vlieg park, in een aantal gegraven kuilen. Met uitzondering van de officieren, die in de omgeving van het vliegpark waren in gekwartierd, was al het personeel gelegerd in de Geraniumschool in Hilversum. Rond 1.00 liet de G.-Ie Verk.Gr. al het personeel wekken, zodat het om 3.00 op of bij het vliegpark aanwezig was. Tevens gaf hij omstreeks dezelfde tijd opdracht om drie van de verspreid opgestelde vliegtuigen naar het landingsterrein te brengen en op te stellen in het zuidwestelijke hoekpunt van het terrein. Daardoor zouden bij dageraad drie toestellen gereed staan voor onmiddellijke inzet. 310

NIMH | 1970 | | pagina 324