Ter inleiding 4 de directe bezetting van 's-Gravenhage, teneinde de Nederlandse regering1 en legerleiding gevangen te nemen om daardoor aan mogelijk verdere tegenstand in het land de leiding te ontnemen. Bij de beschouwing van het doel der luchtlandingen en van de vier genoemde bij zondere taken van het Luftlande-Korps springt duidelijk in het oog, dat de lucht landingsoperaties in het Duitse plan tot eliminering van de Nederlandse tegenstand zonder twijfel centraal stonden, waardoor het Duitse optreden tegen de Grebbe stelling - zolang niet was te voorzien, dat niet alle doelstellingen van de lucht landingsoperaties zouden worden bereikt in feite te beschouwen was als een minder belangrijk front. Dit laatste veranderde uiteraard onmiddellijk, toen op ii en 12 mei duidelijk was geworden, dat de troepen van het Luftlande-Korps de beslissing niet meer konden forceren en voorts de toestand van de Duitse troepen bij Rotterdam zelfs kritiek begon te worden. De eerste taak van het Luftlande-Korps was vanzelfsprekend het veroveren en daarna vasthouden van de belangrijke bruggen en de verovering voor eigen doel einden2 - van Waalhaven en de drie vliegvelden rond de residentie, t.w. Valken burg, Ockenburgen Ypenburg. De luchtlandingsoperaties speelden in het Duitse offensief tegen ons land - zoals gezegd een zeer belangrijke rol en door deze opzet kwamen de strijdkrachten van het Commando Luchtverdediging - althans in het begin van de strijd - te ver keren in de positie van eerste en voornaamste tegenstanders van het Duitse optreden. De onverhoedse aanval met bommenwerpers en jachtvliegtuigen op al onze vlieg- parken en de zich daarop bevindende vliegtuigen en gebouwen, die vroeg in de morgen van i o mei 1940 aan de overval op ons land voorafging, was er op gericht - zoals Duitse krijgshistorici zelf aangeven de Nederlandse bombardeer- en jacht- vliegdienst (tezamen 112 gevechtsgerede toestellen) zo mogelijk met één klap uit te schakelen. Dit 'dodelijk' optreden van de gevechtseenheden van de Luftwaffe werd spoedig gevolgd door de massale inzet van transportvliegtuigen voor de grootscheepse landingsoperaties, terwijl tegelijkertijd de aanvallen van de bom menwerpers en jachtvliegtuigen daar werden herhaald, waar geen luchtlandingen plaats vonden. Door dit massale en verspreide optreden van de Luftwaffe stonden alle onderdelen van het Commando Luchtverdediging - over het gehele land - letterlijk en figuur lijk van het eerste uur afin de frontlijn. 1 Inclusief Hare Majesteit de Koningin als hoofd der regering. Hitier zelf heeft dit om politieke redenen uitgebreid tot: Hare Majesteit de Koningin èn Haar Huis. 2 Het overbrengen - in twee dagen tijds - van alle luchtlandingstroepen met wapens, munitie en zwaar materieel. 18

NIMH | 1970 | | pagina 32