2e Luchtvaartregiment zich voor de gevechtsgerede vliegtuigen tegen het vallen van de avond naar Midden- meer te doen vliegen. Het daarna nog overgebleven personeel en materieel zou ge durende de duisternis - onder zijn persoonlijk bevel - worden verplaatst per motor voertuig. Het wachten was thans op het bericht, dat te Middenmeer kon worden geland. Om 11.30 ontving de C.-Ie Verk.Gr. van de C.-Lvd. telefonisch het volgende bevel 'Bombardeer met alle beschikbare toestellen het vliegveld Valkenburg; telefonisch melden wanneer gestart wordt'. Ongeveer tien minuten later ontving hij van de C.-2 Lv.R. bericht, dat de versper ringen op Middenmeer ten dele waren opgeruimd, waarop hij de kwartiermakers opdracht gaf zich met spoed naar de nieuwe standplaats te begeven. Zij vertrokken om 12.00. Na hun vertrek gaf de C.-Ie Verk.Gr. order drie C V'n voor de bombardements- vlucht gereed te maken1. Om 12.15 deelde de G.-Lvd. hem telefonisch echter mede, dat het vertrek naar Middenmeer nog even moest worden uitgesteld, terwijl om 12.30 het bericht werd ontvangen dat de opdracht tot het bombarderen van het vliegveld Valken burg was vervallen. In plaats daarvan moesten Duitse vliegtuigen op het strand bij Scheveningen worden gebombardeerd en gemitrailleerd. Op grond van deze laatste opdracht gaf majoor Van der Zanden om 12.45 het schriftelijk2 bevel met de drie G V'n laatstgenoemde opdracht uit te voeren, te weten met de volgende toestellen Fokker-C V, no. 646. 2elt.-wrn.J. van Meel3, escadrille-commandant-sergt.-majoor-vl. A.B.de Vos Fokker-C V, no. 612. res. 2e It.-wrn. J.P. Honig-sergt.-vl. P. van Coevorden) Fokker-G V, no. 594. res. ie It.-wrn. L. Donkersloot-wachtmeester-vl. A.F. W. van der Meulen Hoewel de start der vliegtuigen aanvankelijk op 14.15 was bepaald, vond deze door enkele technische storingen eerst plaats om 15.30. 1 Waarom er gelet op de opdracht - niet vier C V'n werden ingezet, is niet meer na te gaan. (De C X'n hadden geen bommenrekken). 2 Majoor Van der Zanden heeft alle bevelen voor vliegopdrachten gedurende de oorlogsdagen- schriftelijk uitgegeven. 3 Luitenant Van Meel werd op 3 mei 1942 door de Duitsers gefusilleerd in het concentratiekamp Sachsenhausen (Did.). 320

NIMH | 1970 | | pagina 334